Βασίλισσα με κατοστάρα επί της Φενέρ! VIDEO

Οι Μαδριλένοι μπορεί να άργησαν να ξυπνήσουν καθώς βρέθηκαν να χάνουν με 10-19 στο 6ο λεπτό της αναμέτρηση με τη Φενέρμπαχτσε, αλλά στη συνέχεια πέρασαν μπροστά και δεν ξανακοίταξαν ποτέ πίσω. Με τον Ταβάρες να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες και τους Γιουλ, Κοζέρ, Κάρολ να δίνουν λύσεις στην επίθεση η Ρεάλ έκλεισε την πρώτη περίοδο ούσα μπροστά στο σκορ με 27-25. Η «Βασίλισσα» δεν σταμάτησε εκεί και Ρέγιες, Καμπάτσο, Αγιόν έκαναν το 34-25 στο 12ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση στα επόμενα λεπτά και με 6 σερί πόντους από τον Ντίξον μείωσαν σε 36-33. Κάπου εκεί όμως, ένα επιμέρους 9-2 από τη Ρεάλ την έφερε στο +10, για να συνεχίσει να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα η ομάδα του Λάσο (52-45). Με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου η Φενέρ κατάφερε με μπροστάρηδες τους Σλούκα, Γκούντουριτς να μείνει μέσα στο παιχνίδι (62-56, 25′). Ο Γιουλ ανέλαβε δράση για τους γηπεδούχους και με δύο σερί τρίποντα και 9 γρήγορους πόντους εκτόξευσε τη διαφορά στους στους 15 πόντους (71-56, 28′).

Μάλιστα, με δικό του επίσης καλάθι η διαφορά ανέβηκε στους 20 πόντους στο 32′, με τη Φενέρ απλώς να παρακολουθεί τη Ρεάλ να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς το μόνο που κατάφερε ήταν αρχικά με το Βέσελι και στη συνέχεια με τους Γκριν, Μπιμπέροβιτς  να ρίξει τη διαφορά μέχρι το τελικό 101-86.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 52-45, 77-61, 101-86,

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 7 (1), Ράντολφ 21 (1), Φερνάντεθ, Καμπάσο 3, Ρέγιες 5, Αγιόν 7, Γιούστα, Κάρολ 12 (2), Ταβάρες 11, Γιουλ 17 (2), Ντεκ 9, Τέιλόρ 9 (1).

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Γκριν 8, Μέλι 11 (2), Μαχμούτογλου 2, Κάλινιτς 1, Μπιμπέροβιτς 5 (1), Σλούκας 15 (1), Γκούντουριτς 12 (3), Βέσελι 12, Ντίξον 11 (2), Ντουβερίογλου 4 , Ντατόμε 5 (1).