Βόλτα στα Κανάρια για τη Φενέρ

Οι παίκτες του «Ζοτς» έφτασαν στο +12 στη δεύτερη περίοδο, είδαν τους γηπεδούχους να μειώνουν στο -5, όμως με σερί 7-0 στην τέταρτη περίοδο έφτασαν στο +20.
Σε αυτό συνετέλεσαν περισσότερο οι Κάλινιτς με 6 και Βέσελι με 13 πόντους. Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Τιλί με 21 πόντους.
Το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο άλλαζε συνεχώς χέρια, αλλά οι Τούρκοι προηγήθηκαν με +5 στη λήξη αυτής με πρωταγωνιστή τον Σλούκα και τις ασίστ του.
Στη δεύτερη περίοδο, οι Λοβέρν, Κάλινιτς και Γκούντουριτς πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και έφεραν το +14 και το +12 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.
Η Γκραν Κανάρια βρήκε λύσεις στην επίθεση στην τρίτη περίοδο και βελτιώθηκε στην άμυνα, έχοντας πρωταγωνιστή τον Τιλί. Έτσι, η διαφορά μειώθηκε στο -5 για τους γηπεδούχους και με αυτή ολοκληρώθηκε το τριαντάλεπτο.
Στην τετάρτη περίοδο, οι παίκτες του «Ζοτς» μπήκαν στο παρκέ αποφρασμένοι και άρχισαν να αυξάνουν τη διαφορά με τους Ντίξον, Γκριν και Μέλι, με αποτέλεσμα να φτάσουμε στο +20 και στο τελικό +18.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-24, 32-44, 51-56, 64-82
ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Γκαρθία): Μπαλτσερόφσκι 2, Oλιβέρ 2, Ματζέτ, Έρικσον, Βένε, Μπάεθ, Πασέτσνικς 7 (6 ριμπάουντ), Ραμπασέδα 8 (2), Στρόμπερι 11, Φίσερ 8, Τιλί (3/4 τρίποντα)
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν 9 (1), Μέλι, 5 (1), Μαχμούτογλου 2, Κάλινιτς 16 (3/3 τρίποντα), Σλούκας 11 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Γκούντουριτς 7, Βέσελι 13 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γκιουλέρ, Ντίξον 10 (2), Ντουβερίογλου, Ντατόμε 1, Λοβέρν 8