Βρήκε τον τρόπο να κερδίζει πλέον η Μπάμπεργκ! VIDEO

Αυτός που έπαιξε πάντως καθοριστικό ρόλο στο ξέσπασμα της γερμανικής ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο Νικολό Μέλι. Ο Ιταλός σέντερ πέτυχε 9 από τους 10 πόντους του στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, βοηθώντας τη Μπάμπεργκ να κάνει ένα σερί 8-0 και να ανεβάσει τη διαφορά από τους τέσσερις πόντους στους 12.

Η Μπάμπεργκ είχε κέφια απέναντι στην επιεικώς…. νωθρή άμυνα της Φενέρμπαχτσε. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι πετούσε φωτιές από την περιφέρεια και τελείωσε το παιχνίδι με 14/23 τρίποντα, με τον Γιάνις Στρέλνιεκς να έχει 5/7, συμπεριλαμβανομένου και του σουτ του αγώνα, στη λήξη της πρώτης περιόδου, πίσω από το κέντρο του γηπέδου!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ένα ξέσπασμα ήταν αρκετό για τη Μπάμπεργκ. Η Γαλατάσαραϊ μείωσε τη διαφορά στους τρεις πόντους στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (44-47) αλλά η Μπάμπεργκ απάντησε με ένα επιμέρους 10-1, ξέφυγε με διαφορά 12 πόντων και δεν κοίταξε ξανά πίσω της. Οι Τούρκοι δεν έριξαν τη διαφορά σε κανένα σημείο κάτω από τους 12 πόντους από εκεί και πέρα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ένα δεκάλεπτο είδαν.. ντέρμπι στο Αμπντί Ιπεκτσί. Για την ακρίβεια 8,5 λεπτά. Σε αυτό το χρονικό διάστημα η Γαλατάσαραϊ και η Μπάμπεργκ αντάλλαξαν το προβάδισμα επτά φορές και άλλες τέσσερις ήταν ισόπαλες. Μέχρι που ο Γιάνις Στρέλνιεκς έβαλε το καλάθι του αγώνα, από απόσταση 19 μέτρων, ακριβώς την ώρα που μηδενιζόταν το χρονόμετρο στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η Μπάμπεργκ ξέφυγε σε εκείνο το σημείο για πρώτη φορά με διαφορά πέντε πόντων (19-24) και ουσιαστικά δεν χρειάστηκε να κοιτάξει ποτέ ξανά πίσω της.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ξέφυγε με 34-26 στο 14′, ανέβασε τη διαφορά στους 11 λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου (36-47 στο 19′) και πήγε τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα εννέα πόντων (38-47). Η Γαλατάσαραϊ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με ενέργεια, διάθεση να παίξει άμυνα και τον Πλάις να σημειώνει διαδοχικά καλάθια. Η διαφορά έπεσε μέχρι τους τρεις πόντους (44-47) και το ματς έμοιαζε να αρχίζει πάλι από την αρχή. Όχι για πολύ. Η Μπάμπεργκ έτρεξε ένα σερί 13-0 (με τον Ζήση να παίρνει μπροστά και να βάζει και τους 11 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο), ανέβασε τη διαφορά στους 17 πόντους και το… πάρτι μόλις είχε ξεκινήσει.

Η γερμανική ομάδα κυριάρχησε στα ριμπάουντ (41-28) και χάρις στην ευστοχία της από μακρινή απόσταση (14/23 τρίποντα) και τις πολλές επιθετικές λύσεις που διέθετε (πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων) κατόρθωσε να ανοίξει τη διαφορά μέχρι τους 24 πόντους στις αρχές της τέταρτης περιόδου, φτάνοντας δια περιπάτου στη δεύτερη εκτός έδρας νίκη της και την τέταρτη στους τελευταίους πέντε αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 38-47, 52-74, 75-90