Ξανά στην Ευρωλίγκα η Χίμκι, 3-1 την Ούνικς!

Ο αγώνας ήταν για γερά νεύρα. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι αντεπιτέιηκαν και όλα κρίθηκαν στο τέλος, όταν η Χίμκι μετέτρεψε το 74-79 σε 90-85. Σβεντ και Τιμά ήταν σε εκπληκτική μέρα, ενώ για την Ούνικς δεν έφτανε ο εξαιρετικός Μόργκαν. Αξίζει να σημειωθεί πάντως ότι οι ηττημένοι έχουν παράπονα από τους διαιτητές, κυρίως λόγω των πολλών φάουλ που έφεραν τις βολές στο 38-19!

Με τους Μόργκαν, Σεργκέεφ και Κολεζνικοφ να σκοράρουν, η Ούνικς ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 23-27 στο 10’. Η ομάδα του Πρίφτη με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σμιθ έφτασε στο +8 (28-36) και με ακόμα μία «βόμβα» του Αμερικανού στο +11 (35-46). Με συνεχόμενες βολές η Χίμκι πλησίασε στο 40-46 και το ημίχρονο έληξε στο 44-49 (Τίμα 15, Σβεντ 14 – Μόργκαν 13, Σμιθ 9).

Με επιμέρους 6-2 η Χίμκι μείωσε στον πόντο (50-51), αλλά ο Μόργκαν έκανε το 50-55. Ο ίδιος και ο Λόκετ κράτησαν μπροστά την ομάδα τους (56-59) αλλά τα τρίποντα των Μάρκοβιτς, Σβεντ έβαλαν τους γηπεδούχους μπροστά (62-61). Ο Σβεντ ήταν ασταμάτητος και έγραψε το 67-64, πριν το 67-67 του 30’.

Η Ούνικς ξαναπέρασε με 68-71 και τα τρίποντα του Λόκετ στο 36’ έγραψαν το 74-79. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (79-79) και με καλάθι και φάουλ του Τιμά πέρασαν 84-81. Ο Μάρκοβιτς με τρίποντο έγραψε το 87-83 και ο Μίκι με βολή το 88-85. Ο ΜακΚόλουμ αστόχησε σε κρίσιμο τρίποντο στα 49’’. Στα 18’’ ο Λόκετ με τρίποντο μείωσε σε 90-88. Στα 6’’ ο Τίμα με 2/2 βολές σφράγισε τη νίκη της Χίμκι.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 44-49, 67-67, 92-91