Ξέσπασε στην Άλμπα ο ΠΑΟ

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε στην αναμέτρηση με ενέργεια στην άμυνα και αποφασιστικότητα. Από την άμυνα οι «πράσινοι» βρήκαν ρυθμό και τελείωσαν το ματς 44,1% στα τρίποντα και 15/34, ενώ είχαν υψηλό ποσοστό και στα δίποντα με 16/28 (57,1%).

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ήταν ο αρχηγός του, Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος σκόραρε 22 πόντους με 8/14 σουτ εντός πεδιάς και μοίρασε 4 ασίστ.

Η «ομάδα του τριφυλλιού» με επιμέρους σκορ 8-3 στο δεύτερο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα επτά πόντων (39-32).

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με τρία σερί τρίποντα από τους Μάρκους Φόστερ, Χάουαρντ Σαντ Ρος και Άαρον Ουάιτ και ξέφυγε με 13 (48-35) στο πρώτο δίλεπτο της τρίτης περιόδου.Με τρία σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Νεμάνια Νέντοβιτς, η «ομάδα του τριφυλλιού» προηγήθηκε με 15 (66-51) λίγο πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκάλεπτου.

Με 5’ και 30’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης η πάντα μαχητική Άλμπα μείωσε στους 7 (74-67), όμως, ο Παναθηναϊκός απάντησε με δύο τρίποντα του κορυφαιού χθες παίκτη του, Ιωάννη Παπαπέτρου, ξέφυγε με 14 (83-69, 2’ και 28’’ πριν το τέλος του ματς) και αύξησε την διαφορά έως την τελική των 23 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 39-32, 66-52, 92-69.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 12, Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 22 (3), Καλαϊτζάκης, Φόστερ 9 (3), Νέντοβιτς 13 (3), Γουάιτ 9 (2), Μήτογλου 2, Μπεντίλ 5, Σαντ Ρος 13 (3).

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Λο 8 (2), Σίβα 11 (2), Γκιφάι 13 (3), Μάτισεκ 8 (2), Σνάιντερ 3 (1), Νίκιτς, Ολνίντε 9 (1), Τίμαν 3, Γκρέιντζερ 3 (1), Σίκμα 11.