Ζορίστηκαν για τρία δεκάλεπτα οι ΗΠΑ (77-98, PICS)

Για τρία δεκάλεπτα οι ΗΠΑ ζορίστηκαν πολύ απέναντι στην Τουρκία, όμως το ξέσπασμά τους στην τέταρτη περίοδο τους χάρισε τη νίκη με 77-98.

Οι Τούρκοι κοίταξαν τους φημισμένους Αμερικανούς στα μάτια για τα 3/4 του αγώνα. Μάλιστα, το σκορ του ημιχρόνου θα το έχουν ήδη… κορνιζώσει, αφού κέρδιζαν με 40-35! Όμως με μπροστάρη τον Κένεθ Φαρίντ και συμπαραστάτη τον Άντονι Ντέιβις, οι ΗΠΑ πήραν τα ηνία στο τρίτο δεκάλεπτο (60-66) και «καθάρισαν» χωρίς να αγχωθούν στο τέλος. Χάρντεν και Άιρβινγκ ήταν επίσης θετικοί, ενώ από την Τουρκία μοναδικός «διψήφιος» παρά τους συνολικά 77 πόντους ήταν ο Τσενκ Ακιόλ.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 40-35, 60-66, 77-98

Τουρκία (Αταμάν): Οσμάν, Γκιουλέρ 9 (2), Ερμις 5, Ακιόλ 12 (2), Ερσεκ 8(1), Πρέλτζιτς 9(1), Τουντσερί 3(1), Σαβάς 9, Γκονλούμ 4, Αρσλάν 8 (1), Ασικ 6, Αλντεμίρ 4.

ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Κάρι 9 (3), Τόμπσον 6(2), Ρόουζ 2, Φαρίντ 22, Γκέι, ΝτεΡόζαν 2, Ίρβινγκ 13 (2), Πλάμλι, Κάζινς 11, Χάρντεν 14 (1), Ντέιβις 19, Ντράμοντ.