NBA: Οι Καβαλίερς και οι Ουίζαρντς συνεχίζουν να εκπλήσσουν! Όλοι οι αγώνες – VIDEOS

Πού το πάνε οι Καβαλίερς; Ανατρέποντας διαφορά 19 πόντων από την τρίτη περίοδο, επιβλήθηκαν 91-89 των Σέλτικς και έφτασαν το ρεκόρ τους το 9-5 κόντρα σε κάθε προγνωστικό. Ο Ντάριους Γκάρλαντ είχε 22 πόντους και με δύο βολές στα 9’’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, ενώ ο Ντένις Σρέντερ που είχε 28 για τη Βοστώνη αστόχησε στο σουτ για την παράταση.

Συνεχίζουν την απρόσμενα καλή πορεία τους ΚΑΙ οι Γουίζαρντς. Πέρασαν άνετα με 104-92 από το Ορλάντο φτάνοντας τις τέσσερις σερί νίκες και στο 9-3. Ο Σπένσερ Ντινγουίντι με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ έκανε τη διαφορά για τους «μάγους», που έπαιξαν χωρίς τον Μπράντλεϊ Μπιλ, ο οποίος έχασε τη γιαγιά του.

Το Μαϊάμι έβαλε τέλος σε ένα σερί τριών ηττών με τον καλύτερο τρόπο, καθώς πέρασε με 111-105 από τη Γιούτα. Ο Τάιλερ Χίρο είχε 27 πόντους, ενώ ο Ντάνκαν Ρόμπινσον πρόσθεσε 22 με 6/11 τρίποντα για του Χιτ, που έπαιξαν χωρίς Μπάτλερ και Μόρις. Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς είχε 26 και ο Ντόνοβαν Μίτσελ 22 πόντους αλλά αμφότεροι με 8/19 σουτ για τους Τζαζ.

Ο Τζάστιν Χόλιντεϊ πέτυχε 27 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο και οι Πέισερς νίκησαν με 118-113 τους Σίξερς, που παίζοντας για τέταρτο σερί ματς χωρίς τον Τζοέλ Εμπίντ (λόγω κορωνοϊού) υπέστησαν τέταρτη διαδοχική ήττα. Ο Τομπάιας Χάρις με 32 πόντους προσπάθησε να καλύψει το κενό, αλλά δεν είχε πολλή βοήθεια.

Ασταμάτητοι οι Κλίπερς, συμπλήρωσαν επτά διαδοχικές νίκες συντρίβοντας με 129-102 τους Τίμπεργουλβς. Ο Κρις Πολ με 23 και ο Ρέτζι Τζάκσον με 21 πόντους οδήγησαν επιθετικά την ομάδα του LA.

Ο Τζεράμι Γκραντ πέτυχε 14 από τους 24 πόντους του στην τέταρτη περίοδο και οι Πίστονς έκαναν την έκπληξη νικώντας 127-121 στο Τορόντο τους Ράπτορς που έπαιξαν χωρίς ΒανΒλίτ και Ατσίουα.

Τέλος στο σερί εννιά ηττών τους έβαλαν οι Πέλικανς επικρατώντας 112-101 των Γκρίζλις για τη δεύτερη φετινή τους νίκη (2-12).