Με πάθος, κόσμο και… Παπαδάκη ο Ηρακλής πήρε αυτό που ήθελε στη ματσάρα με τον γένναιο Άρη! VIDEO

Ηρακλής για… παραμονή! Ο Γηραιός επικράτησε 91-86 του Άρη σε ένα συναρπαστικό ντέρμπι κι έκανε άλμα για τη σωτηρία του.

Στο 5-13 ανέβηκε η ομάδα του Μέξα, που είχε κορυφαίους τους Παπαδάκη (22 πόντοι με 5/5 τρίποντα), Χένρι (18 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Γουντς (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Από την άλλη, οι «κίτρινοι» υποχώρησαν στο 8-11 κι έχασαν έδαφος στην κούρσα για την οκτάδα. Χάνλαν (24 πόντοι), Γουίλιαμς (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Τζούστον (14 πόντοι, 14 ριμπάουντ) πάλεψαν για τους φιλοξενούμενους.

Το ματς
Ο Ηρακλής ξεκίνησε εντυπωσιακά
 το παιχνίδι και απέκτησε «αέρα» 8 πόντων (10-2 στο 3’), με τον Γκάρετ να είναι ασταμάτητος. Η απάντηση του Άρη ήρθε διά χειρός Γουίλιαμς, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν σε απόσταση βολής (16-14 στο 7’). Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Μέξα πάτησαν το γκάζι και με σερί 8-0, έκλεισαν το δεκάλεπτο με +9 (26-17).

Οι «κίτρινοι» αντέδρασαν στη 2η περίοδο και έσφιξαν την άμυνα τους: με σερί 20-0 (!), μετέτρεψαν το 30-19 σε 30-39, αφήνοντας τους γηπεδούχους δίχως πόντο για περίπου 6 λεπτά. Το μόνο που κατάφερε ο Γηραιός, ήταν να μειώσει με buzzer beater τρίποντο στο φινάλε του ημιχρόνου (33-39).

Στην εκκίνηση του 3ου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Καστρίτη συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στο αμέσως προηγούμενο και με 2 διαδοχικά τρίποντα, ξέφυγαν με +9 (37-46 στο 24’). Κάπου εκεί όμως ξύπνησε ο Ηρακλής και με επιμέρους σκορ 16-5, ανέτρεψε την κατάσταση και πέρασε μπροστά (53-51), ενώ έκλεισε την περίοδο με 5 συνεχόμενα τρίποντα και «αέρα» 6 πόντων (62-56).

Τα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου εξελίχθηκαν σε… one man show, με τον Παπαδάκη να πετυχαίνει 4/4 τρίποντα (!) και να φέρνει τους γηπεδούχους στο +15 (74-59 στο 32’). Σε εκείνο το σημείο ο Άρης αφυπνίστηκε, με τον Χάνλαν να παίρνει… φωτιά και να ρίχνει τη διαφορά (78-71 στο 37’).

Στο τελευταίο 3λεπτο, οι «κίτρινοι» πίεσαν και επιχείρησαν την ολική ανατροπή με τον Χάνλαν να κάνει… όργια έξω από τα 6,75μ. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Ηρακλή διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με εύστοχες βολές, έφτασαν στο τελικό 91-86.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 33-39, 62-56, 91-86.

Ηρακλής-Άρης 91-86