Απάντησε στο ξεφωνητό με νίκη! VIDEO

Το ματς δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, αφού οι δύο ομάδες βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις στη βαθμολογία. Ωστόσο, το γεγονός πως οι Ιταλοί «γιούχαραν» τους παίκτες της ίδιας τους της ομάδας έδωσε μία διαφορετική γεύση στο ματς. Τελικά, οι παίκτες του Πιανιτζιάνι απάντησαν με καλή εμφάνιση και νίκη που τους ανέβασε στο 8-16, την ώρα που η Εφές είναι «κολλημένη» στην τελευταία θέση με 6-18.

Ο Κέρτις Τζέρελς είχε 13 πόντους και 5 ασίστ για τους νικητές, ενώ ο Αμάθ Εμπαγιέ σημείωσε 14 πόντους. Από πλευράς Εφές, ο Σόνι Ουίμς ξεχώρισε στο ντεμπούτο του με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

To ξεκίνημα της αναμέτρησης είχε την υπογραφή του Ουίμς που σημείωσε επτά γρήγορους πόντους και η Εφές προηγήθηκε με +5 (8-13 στο 5′). Ο Γκάουντλοκ αποτέλεσε όμως το αντίπαλο δέος και η Αρμάνι ισοφάρισε (17-17) μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου. Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στους Ιταλούς. Η διαφορά μεγάλωσε γρήγορα (29-21, στο 14′), ενώ ο «καυτός» Τζέρελς (11π.) διαμόρφωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (37-27). Το ημίχρονο έκλεισε τελικά με +15 (44-29) για την ομάδα του Πιανιτζιάνι.

Δεν άλλαξε ιδιαίτερα το μοτίβο του αγώνα, στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τους Ιταλούς να έχουν σταθερά το πάνω χέρι (53-39, στο 26′). Ένα τρίποντο του Κουζμίνσκας «έγραψε» το 58-45 με τη λήξη της τρίτης περιόδου. Οι τίτλοι τέλους στο ματς μπήκαν νωρίς, αφού ο Εμπαγιέ έβαλε τρίποντο για το +20 (65-45, στο 33′). Ο ΜακΚόλουμ μείωσε σε 67-56, αλλά δεν θα μπορούσε κάτι και η νίκη των Μιλανέζων ήρθε με σκορ 77-64.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 44-29, 58-45, 77-64