Διπλή νίκη για τον Άρη! (90-72)

Ο Ντραγκίτσεβιτς του πρώτου μέρους και η ομαδική δουλειά στο δεύτερο, αλλά πάνω απ’ όλα η εξαιρετική άμυνα του Άρη τον οδήγησαν στη διπλή αυτή νίκη, απέναντι στη Λάρισα που εγκλωβίστηκε από την άμυνα των γηπεδούχων.

Η πρώτη περίοδος ήταν εξαιρετική για τον Άρη. Με τον Ντραγκίτσεβιτς να σκοράρει αφειδώς και να φτάνει γρήγορα τους 12 πόντους και τους περιφερειακούς να ευστοχούν σε τρία τρίποντα, αλλά κυρίως χάρη στην πολύ καλή άμυνά της, η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη προηγήθηκε με 19-4 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 23-8.

Με 11 πόντους του Χίκι σε λιγότερο από τέσσερα λεπτά η Λάρισα μείωσε σε 27-21, με επιμέρους 4-13. Όμως ο Φλιώνης έβγαλε εξαιρετικές άμυνες και με τον Ντραγκίτσεβιτς να φτάνει τους 18 πόντους, ο ΑΡΗΣ έγραψε το 35-23. Γκετσεβίτσιους και Μπράουν έγραψαν το 43-26 με βολές, πριν ο Ρας με τρίποντο γράψει το 43-29 του ημιχρόνου.

Ο Άρης έφτασε τη διαφορά στους 18 πόντους με τον Ντραγκίτσεβιτς να φτάνει τους 20 (48-30), όμως η Λάρισα έκανε ένα σερί 0-6 για να μειώσει σε 48-36. Ο Γκετσεβίτσιους με τρίποντο και ο Μόρις με τέσσερις σερί πόντους έβαλαν τον Άρη στο +19 (59-40). Οι γηπεδούχοι έπαιζαν εξαιρετική άμυνα και με τον Μόρις να φτάνει τους 14 πόντους έγραψαν το 66-45, ενώ με ένα τρομερό κάρφωμα του Μπράουν έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 70-46.

Το πάρτι του Άρη συνεχίστηκε στην 4η περίοδο. Με τρίποντο του Γκετσεβίτσιους και άλλα δύο του Μπράουν, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 83-54, βάζοντας τις βάσεις για να εξασφαλίσουν και την κάλυψη της διαφοράς του πρώτου αγώνα. Η Λάρισα έκανε ένα 0-7 και μείωσε σε 83-61 και εκμεταλλευόμενη τα συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων, ψαλίδισε τη διαφορά στους 17 (87-70). Όμως ένα τρίποντο του Γκετσεβίτσιους και ένα κλέψιμο του Μπράουν εξασφάλισαν τη διατήρηση του +15 για τον Αρη.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 42-29, 70-46, 90-72.