ΕΦΗΒΙΚΟ: Μεγάλη πρόκριση του Ηρακλή με ανατροπή επί του Άρη! Πέρασαν ΔΕΚΑ και ΧΑΝΘ

Την πρόκριση στους “4” του Εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ πήρε ο Ηρακλής, κερδίζοντας με πολύ καλή εμφάνιση τον Άρη με 74-55 και ξεπερνώντας έτσι την ήττα στον πρώτο αγώνα με 6 πόντους διαφορά.

Η ομάδα του Γιάννη Ντάγιου με κορυφαίο τον Γιώργο Πετανίδη – εκπληκτικός στο τρίτο δεκάλεπτο – είχε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, εκμεταλλευόμενος και την απουσία του Καλαιτζάκη για τους “κιτρινόμαυρους”, μεγάλωσε τη διαφορά απ’ το πρώτο ημίχρονο (36-20) και στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασε μέχρι και τους 24, για να λήξει τελικά με το +19, αποτέλεσμα που τη στέλνει στο Φάιναλ Φορ.

Εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τους ΠΑΟΚ ή Μαχητές (παίζουν τώρα, είχε κερδίσει με μεγάλη διαφορά ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ματς), ΧΑΝΘ (κέρδισε εύκολα με 66-49 και στον 2ο αγώνα τη GBA), ΔΕΚΑ (κέρδισε και στον 2ο αγώνα με 77-62 τον Μαντουλίδη).