Εύκολη “20άρα” του Κολοσσού επί του Απόλλωνα – VIDEO

Την είσοδό της στην οκτάδα και την παρουσία της στα playoffs εξασφάλισε από το απόγευμα της Κυριακής (19/03) ο Κολοσσός, μετά και την άνετη επικράτησή του με σκορ 88-68 επί του Απόλλωνα Πατρών στη Ρόδο, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League.
Μετά από πέντε σερί ήττες, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στις νίκες χάρη στο εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο που πραγματοποίησαν, εκεί όπου το επιμέρους σκορ ήταν 48-28.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Χρυσικόπουλος με 24 πόντους, ενώ σημαντικές λύσεις έδωσαν και οι Χατζηδάκης και Ντίξον με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη, για τους Πατρινούς ξεχώρισε ο Μαστρογιαννόπουλος με 16 πόντους.
Το ματς:
Εξαιρετικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τον Κολοσσό, ο οποίος μπήκε με όρεξη και ενέργεια στο παρκέ, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό και το τέμπο του. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 8-3 στο 3′, ενώ, λίγο αργότερα, ένα γρήγορο σερί 7-0, έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (15-5 στο 6′). Η είσοδος του Σιλά στο παρκέ, έδωσε κάποιες επιθετικές λύσεις στον Απόλλωνα, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 24-15.

Η απάντηση των Πατρινών ήρθε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με πρωταγωνιστές του Σιλά και Βέργκε, όχι μόνο ροκάνισαν τη διαφορά, αντιθέτως, πέρασαν μπροστά με 29-27 στο 15′. Κόφεϊ και Ντίξον έδωσαν επιθετική «πνοή» στους γηπεδούχους, με το δίποντο του Χατζηδάκη να φέρνει στο +3 (40-37) την ομάδα της Ρόδου στο 19′, προτού το τρίποντο του Μαστρογιαννόπουλου στο φινάλε, στείλει τις ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια με σκορ 40-40.
Με τον Μαστρογιαννόπουλο να συνεχίζει… καυτός, ο Απόλλων πέρασε μπροστά στο σκορ, διατηρώνοντας τα ηνία του αγώνα μέχρι και τα μέσα της τρίτης περιόδου (53-57 στο 26′). Κάπου εκεί όμως, ο Κολοσσός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και στις δύο πλευρές του παρκέ και με ένα σερί 13-0, έκλεισε το δεκάλεπτο στο +9 για το 66-57!
Έχοντας το μομέντουμ με το μέρος τους, οι Ροδίτες συνέχισαν να είναι καταιγιστικοί και στην τελευταία περίοδο, με τον Χρυσικόπουλο και τον Ντίξον να βρίσκουν εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με τη νίκη να έρχεται αρκετά εύκολα με το τελικό 88-68.
Τα δεκάλεπτα: 24-15, 40-40, 66-57, 88-68