Έφυγε ο Αταμάν, περίπατο η Μπασκόνια – VIDEO

Ο Αταμάν έφυγε για τα αποδυτήρια επειδή αποδοκιμάστηκε και η Γαλατά έδειξε πως δεν είναι σε θέση να λειτουργήσει σωστά. Η Μπασκόνια το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο και από τη στιγμή που είχε κίνητρο, “καθάρισε” από την αρχή το παιχνίδι. Ο Αταμάν επέστρεψε κάποια στιγμή στον πάγκο, οι Τούρκοι όμως δεν βρήκαν ποτέ τον καλό τους εαυτό.

Το 11-10 στην εκκίνηση του ματς έγινε 21-27 στο δεκάλεπτο και ειδικά στη δεύτερη περίοδο η Μπασκόνια πάτησε το γκάζι. Εφτασε και στο +19 (31-50 στο 16′ και 39-58 στο 19′), για να λήξει το πρώτο μέρος με 44-60. Ο Ντιόπ, ο Βόιγκτμαν και ο Τιλί έκαναν ό,τι ήθελαν κόντρα στους ψηλούς της Γαλατά, οι 17 ασίστ δείχνουν την ευκολία στα κυκλοφορία της μπάλας, τα τρίποντα έπεφταν βροχή (9/14 σε αυτό το διάστημα).

Η Γαλατάσαραϊ έκανε την προσπάθειά της στην αρχή της επανάληψης, μείωσε μέχρι και στους 10 πόντους (50-60), αλλά η Μπασκόνια δεν έχασε ποτέ τον έλεγχο. Ο Μπάτινγκερ έκανε το 61-77 στο 28′ και στο 30′ το σκορ ήταν 66-80.

Με Βόιγκτμαν και Ντιόπ να συνεχίζουν να κυριαρχούν έγινε το 68-89 στο 33′, ο Τιλί πήρε τη σκυτάλη για το 71-101 στο 38′. Τρία συνεχόμενα τρίποντα από τους γηπεδούχους (τα δύο από τον Μίτσοφ) μείωσαν σε 80-103, που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 44-60, 60-80, 80-103