Εν ψυχρώ η…σφαγή της Χίμκι! Δείτε τη φάση! Πέρασε η ΤΣΣΚΑ! VIDEO

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας και χάρη σε Κουρμπάνοφ και Αντόνοφ κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα (10-17, 4′). Ο Σβεντ βρήκε ρυθμό και η Χίμκι κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά σε απόσταση… βολής (20-22, 7′). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν τα ηνία μέχρι το τέλος της περιόδου, για το 25-32, το οποίο ήρθε δια χειρός Σέρχιο Ροντρίγκες.

Ο Χίγκινς ήταν ορεξάτος στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (27-37, 12′). Ο Αντρέι Βοροντσέβιτς φώναξε παρών και αυτό βοήθησε την ΤΣΣΚΑ ώστε να «χτίσει» σταθερό διψήφιο προβάδισμα (31-45, 16′). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, αλλά η ΤΣΣΚΑ διατήρησε τον έλεγχο και με τον Σέρχιο να «μιλάει» ξανά έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 13 πόντων (44-57).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΤΣΣΚΑ είχε τον έλεγχο, την ίδια στιγμή που η Χίμκι προσπαθούσε να πλησιάσει (50-62, 23′). Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και χάρη στον Ροντρίγκες έφεραν τη διαφορά στους 17 πόντους (52-69, 26′). Από το σημείο εκείνο η Χίμκι αντέδρασε. Ο Αλεξέι Σβεντ φώναξε παρών και με επί μέρους σκορ 14-2, το δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να δείχνει ανταγωνιστική (65-71).

Ο Αντρέι Βοροντσέβιτς φώναξε παρών και με διαδοχικές προσωπικές προσπάθειες έφερε τη διαφορά στο +14 για την ΤΣΣΚΑ (68-82, 33′). Ο Στέφαν Μάρκοβιτς αντέδρασε και με δικά του καλάθια μείωσε σε μονοψήφια επίπεδα (75-82, 35′). Ο Σβεντ ήταν… καυτός και με δικά του τρίποντα η Χίμκι πλησίασε ακόμα πιο πολύ (80-83, 37′). Η Χίμκι είχε καταφέρει να πάρει τα ηνία του αγώνα και ο Αλεξέι Σβεντ κατάφερε να φέρει… τούμπα το ματς (87-85, 39′).

Ο Ροντρίγκες με εύστοχο ζευγάρι βολών κατάφερε να ισοφαρίσει για την ΤΣΣΚΑ (87-87, 21” για το τέλος). Ο Σβεντ με 1/2 βολές έγραψε το 88-87. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε την κατοχή και ο Χίγκινς με ένα μεγάλο σουτ έγραψε το 88-89, 5,7” για το τέλος. Την ώρα, όμως που οι παίκτες της Χίμκι βγήκαν στον αιφνιδιασμό για την τελευταία φάση ο Σάσα Πουκλ σταμάτησε το παιχνίδι, προκαλώντας ένονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο της Χίμκι. Το τελευταίο σουτ του Μόνια ήταν με πολύ κακές προϋποθέσεις και έτσι η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στο Final Four, όμως οι άνθρωποι της Χίμκι είχαν τρομερά παράπονα από τον Σάσα Πουκλ για την απόφασή του στην τελευταία φάση του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-32, 44-57, 65-71, 88-89.