Εύκολη η 2η νίκη της Πινάρ! VIDEO

Ντέρμπι ήταν το ματς στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου, με την Ζιελόνα Γκόρα να προβάλει αντίσταση (13-14). Όμως, στα τελευταία λεπτά η Πινάρ Καρσίγιακα έκανε την αντεπίθεσή της και έτσι κατάφερε να το κλείσει στο +5 (21-16). Το ίδιο δυνατά μπήκαν οι Τούρκοι και στη δεύτερη περίοδο, πηγαίνοντας ακόμη και στο +11 (33-22). Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τους φιλοξενούμενους να διαμορφώνουν το 36-28.

Το… πάρτι της Καρσίγιακα συνεχιζόταν και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη διαφορά να φτάνει ακόμη και στο +17 (57-40). Οι Πολωνοί από την άλλη δεν έδειχναν πως μπορούσαν να απειλήσουν και έτσι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους με το υπέρ τους 57-41. Στην τέταρτη περίοδο, η διαφορά πήγε στο +19 (60-41), με την ομάδα του Σαρίτσα να χαλαρώνει στο τέλος, αλλά να παίρνει τη νίκη με 77-66.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 36-28, 57-41, 77-66

Πινάρ Καρσίγιακα (Σαρίτσα): Ράγκλαντ 12 (2), Παλάσιος 10, Άιβερσον 15, Μπαϊγκούλ 3 (1), Γκιουβέν, Αλτιντίγκ 13 (1), Κοτς, Γκονλούμ 5 (1), Γκάμπριελ 12 (2), Κάρτερ 3 (1), Σιπάχι 4, Σεντούρκ.

Ζιελόνα Γκόρα (Φιλιπόφσκι): Μποστ 7, Ζίβερτ, Ζέβτσικ 4, Πονίτκα Μαρτσέλ, Μολντοβεάνου 13 (3), Πονίτκα Ματέους 6, Γκρουσέτσκι, Χρούτσανιουκ 1, Ζαμοΐσκι 6 (2), Μπορόβνιακ, Τζούρισιτς 16 (1), Κοζάρεκ 13 (3).