Η Φενέρ του Σλούκα πήρε το ντέρμπι! VIDEO

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ντατόμε με 19 πόντους, με τον Ντίξον να είχε 16 και τον Κώστα Σλούκα να προσθέτει 14 (12/13 βολές) και 6 ασίστ. Από τους Ρώσους κορυφαίοι ήταν οι Σβεντ και Ντέιβις με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση η Χίμκι (0-9), ωστόσο η Φενέρ κατάφερε να ισορροπήσει στη συνέχεια το ματς και να κλείσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 23-21. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο στη δεύτερη περίοδο (34-34), αλλά ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, τους έδωσε τη δυνατότητα να πάνε με το +8 (49-41) στα αποδυτήρια.

Η Φενερμπαχτσέ διατηρούσε το προβάδισμα και στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε στο +5 (64-59). Σχεδόν στο ίδιο μοτίβο κυλούσε η αναμέτρηση και μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου (70-68), με τη ομάδα του Ομπράντοβιτς να πηγαίνει στο +7 (77-70), περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη. Όμως, στα 17’’ πριν το τέλος, το τρίποντο του Ντράγκιτς –και αφού είχαν προηγηθεί 0/4 βολές από τη Χίμκι- έκανε το 81-81! Όπως είναι φυσικό, το παιχνίδι οδηγήθηκε στη ρωσική… ρουλέτα των βολών, με τους Τούρκους να ήταν πιο ψύχραιμοι και να φτάνουν στη νίκη με 88-83.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 49-41, 64-59, 88-83

Φενερμπαχτσέ (Ομπράντοβιτς): Χερσέκ, Ουντό 9, Μαχμούτογλου, Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 9, Γιουρτσεβέν, Σλούκας 14 (12/13 βολές), Ουγκουρλού, Βέσελι 15, Κάλινιτς 6, Ντίξον 16 (4), Ντατόμε 19 (2).

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ράις 11, Σβεντ 19 (2), Ντράγκιτς 13 (2), Όγκουστιν 5, Κόπονεν 6, Βιάλτσεφ 3 (1), Ιλνίτσκι, Μόνια 4, Τοντόροβιτς 2, Χάνικατ 5 (1), Ντέιβις 15, Σελεκέτο.