ΙΤΑΛΙΑ: Κακοποίηση του μπάσκετ και… πρόκριση για την Αρμάνι! VIDEO

Πολύ κακός και «νωθρός» ήταν ο αγώνας από το πρώτο κιόλας λεπτό. Η Βενέτσια είχε πάρα πολύ άγχος και αυτό φαινόταν στις κινήσεις της μέσα στο γήπεδο. Το πρώτο δεκάλεπτο λοιπόν, βρήκε τη Μιλάνο να προηγείτε με 13-16 και την ομάδα του Μπράμος να… ψάχνεται. Κάπως έτσι κύλισε και η δεύτερη περίοδος του ματς. Η γηπεδούχος ομάδα συνέχισε να είναι κάκιστη επιθετικά, ενώ αμυντικά κρατούσε πολύ καλά. Το 13-14 της περιόδου μεγάλωσε τη διαφορά το ημίχρονο (26-30).

Article Cover

Το ξεκίνημα της επανάληψης βρήκε την Βενέτσια στα ίδια… χάλια και την Αρμάνι Μιλάνο ελαφρώς καλύτερη. Η τρίτη περίοδος κύλισε ομαδά και η ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα με επιμέρους 12-18, ανέβασε το δείκτη της διαφοράς στους 10 (38-48). Το τελευταίο δεκάλεπτο πάντως ήταν άκρως συναρπαστικό. Οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να παίξουν μπάσκετ, όμως ήταν ήδη πολύ αργά. Κατάφεραν λίγο πριντ το τέλος να πλησιάσουν στους 3 πόντους (59-61), όμως η ευστοχία της Μιλάνο της χάρισε τη νίκη με 60-68.

Οι Κρούνισλαβ Σιμόν και όλιβερ Λαφαγέτ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών με 16 πόντους έκαστος, ενώ από το «ναυάγιο» της Βενέτσια διασώθηκαν μόνο οι Στέφανο Τόνατ (12π, 7ρ) και Ουσμάν Κρουμπάλι (10π). Ο Μάικ Μπράμος δεν ήταν καλός καθώς πέτυχε μόλις 4 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-16, 26-30, 38-48, 60-68.