(KA)WAI NOT? Ο Λέοναρντ «σκότωσε» τους 76ερς (VIDEO)

Ο σούπερ σταρ των Καναδών «σκότωσε» τους Σίξερς με 39 πόντους και το καθοριστικό τρίποντο που έγραψε το 90-94, ένα λεπτό πριν από τη λήξη. Με τον Πασκάλ Σιάκαμ επηρεασμένο από τον τραυματισμό του (6 πόντοι με 2/10 σουτ), ο Λέοναρντ έκανε ακόμα περισσότερο «θόρυβο», με 13/20 σουτ (5/7 τρίποντα)., 8/12 βολές, 14 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Είχε τη συμπαράσταση του Μαρκ Γκασόλ (16 πόντοι με κρίσιμα καλάθια) και των Κάιλ Λόουρι (14π., 6ρ., 7ασ.), Σερζ Ιμπάκα (12π., 9ρ., 3 τάπες), αλλά ώρες ώρες έμοιαζε μια ομάδα μόνος του. Επιθετικά, γιατί στην άμυνα οι Ράπτορς έκαναν εξαιρετική δουλειά.

Οι Σίξερς πλήρωσαν την κακή μέρα των Τζοέλ Εμπίντ (10 πόντοι με 2/7 σουτ), Μπεν Σίμονς (8π.) και έμειναν ζωντανοί χάρη στα ηρωϊκά του Τζίμι Μπάτλερ (29π., 11ρ.) και την ευστοχία του «Τζέι Τζέι» Ρέντικ (19π. με 4/7 τρίποντα).

Το ματς ήταν ισορροπημένο στη μεγαλύτερη διάρκειά του, αφού μετά το 111-22 του 8’, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν. Στην τέταρτη περίοδο προηγήθηκαν 84-81, αλλά έμειναν χωρίς εντός παιδιάς καλάθι για 7 λεπτά! Το τρίποντο του Ρέντικ έκανε το 90-91, αλλά εκεί «μίλησε» ο Λέοναρντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 21-24, 45-47, 75-75, 96-101.