Καλή πρόβα για Ολυμπιακό και Προμηθέα…

Οι «ερυθρόλευκοι», επικράτησαν 104-69 και ολοκλήρωσαν νικηφόρα πριν τα πλέι οφ, ενώ οι πατρινοί επιβεβαίωσαν στο πρώτο εικοσάλεπτο πως θα είναι σκληρό «καρύδι» και στη συνέχεια.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κάιλ Γουίλτζερ ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας με τον Ολυμπιακό πετυχαίνοντας 23 πόντους, πολύ καλος και ο Γιώργος Μπόγρης με 17, επίδοση που επίσης είναι κορυφαία γι’ αυτόν με τα «ερυθρόλευκα».

Για τον Προμηθέα, κορυφαίος ήταν ο Πράδερ με 18 πόντους.

Το ματς:

Ο Προμηθέας μπήκε πιο συγκεντρωμένα στο παρκέ και προηγήθηκε 19-15 στο 6’, με τους Πράδερ και Έλις να φορτώνουν το καλάθι του Ολυμπιακού, που είχε από νωρίς με δύο φάουλ τον ΜακΛίν και έπαιρνε σκορ από τους Στρέλνιεκς και Γουίλτζερ. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κάκιστοι στην άμυνα και παρότι έπαιρναν πολλά επιθετικά ριμπάουντ δεν τα αξιοποιούσαν, με αποτέλεσμα οι πατρινοί να κλείσουν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 28-22, χάρη στον… σεληνιασμένο Πράδερ.

Στο ίδιο μοτίβο άρχισε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Προμηθέα να προηγείται 34-26 στο 13’, ευστοχώντας σε τρίποντα, την ώρα που οι παίκτες του Σφαιρόπουλου αστοχούσαν σε… λεί απ. Με τον Γκίκα να δημιουργεί και τον Τουτζιαράκη να δίνει λύσεις κοντά στο καλάι, ο Προμηθέας (σ.σ. μόλις ένα λάθος στο πρώτο εικοσάλεπτο) ήταν μπροστά 40-33 στα μέσα της περιόδου, όμως ακολούθησε ένα 8-0 σερί του Ολυμπιακού με τρίποντα από Μπράουν και Ρόμπερτς για το 41-40, 3’:40’’ πριν το ημίχρονο. Ο Σπανούλης με σκορ και δημιουργία και ο Παπανικολάου με καλάθια και ενέργεια, έφεραν τους «ερυθρόλευκους» στο 48-47 στην ανάπαυλα.

Με εντελώς διαφορετική διάθεση στην άμυνα, μπήκε ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο. Έκανε επί μέρους 21-1 (!) για το 69-48 στο 26’, έχοντας επιθετικές αιχμές τους Γουίλτζερ (4 τρίποντα σε εκείνο το διάστημα)-ΜακΛίν και διάθεση για τρέξιμο στο «ανοικτό» γήπεδο. Ο Προμηθέας έδειχνε κουρασμένος, έκανε λάθη και ήταν άστοχος, ενώ οι δύο προπονητές από τη στιγμή που το ματς ουσιαστικά κρίθηκε σε εκείνο το σημείο, χρησιμοποίησαν πολλούς νεαρούς (ο 17χρονος Τσουμάνης μπήκε 1’:28’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και πέτυχε και τους πρώτους του πόντους στην επαγγελματική του καριέρα) και αναπληρωματικούς παίκτες.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 71-52 χάρη σε καλάθια του Μπόγρη και ότι ακολούθησε έμοιαζε με ματς… εφηβικού πρωταθλήματος, καθώς υπερίσχυσε η ανάγκη για ξεκούραση ενόψει των αγώνων των πλέι οφ που αρχίζουν την προσεχή Τετάρτη. Η διαφορά αυξανόταν συνεχώς (84-52 στο 33’), για να… ολοκληρωθεί στο +35, με το τελικό 104-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 48-47, 77-52, 104-69.

inner

inner

*Στο γήπεδο βρέθηκαν περίπου 1000 φίλοι του Ολυμπιακού, αλλά και του Προμηθέα, οι οποίοι έκαναν συχνά-πυκνά αισθητή την παρουσία τους.

*Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη και Παπαπέτρου και ο Προμηθέας δεν είχε στη διάθεσή του τον Χολ.

*Τις 291 παρουσίες ως προπονητής στο πρωτάθλημα έφτασε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, ξεπερνώντας τον Λευτέρη Σούμποτιτς στην 13η θέση της σχετικής λίστας από τη σεζόν 1963-64 και έπειτα. Παράλληλα, έγινε ο τρίτος προπονητής του Ολυμπιακού, μετά τους Γιάννη Ιωαννίδη και Ντούσαν Ίβκοβιτς, που φτάνει τα 100 ματς σε κανονική περίοδο.

*Με τις 5 ασίστ που μοίρασε, ο Νίκος Γκίκας έφτασε τις 400 στο πρωτάθλημα.