Κι άλλη μεγάλη νίκη η Λάρισα, “διπλό” μέσα στο Λαύριο!

Σπουδαία νίκη για τη Λάρισα, με πολύ καλή εμφάνιση και κυριαρχία στο 2ο ημίχρονο, μέσα στο Λαύριο με 91-77 και μάλιστα κατάφερε να υπερκαλύψει τη διαφορά της ήττας και από τον πρώτο αγώνα, που ήταν 11 πόντοι. Έτσι οι Θεσσαλοί έφτασαν τις 6 νίκες στο πρωτάθλημα, φανερά αναγεννημένοι με τον Φώτη Τακιανό στον πάγκο τους.

Ο Αγώνας

Το Λαύριο βρίσκεται στο 5-9 (2-5 εντός και 3-4 εκτός έδρας), η Λάρισα βρίσκεται και αυτή στο 5-9 (3-5 εντός και 2-4 εκτός έδρας).

Δυναμικά στην αναμέτρηση μπήκε το Λαύριο, αφού από τα πρώτα λεπτά σημείωσε το 7 -3. Η Λάρισα άργησε να μπει στην αναμέτρηση, αλλά στο ξεκίνημα. Το 1ο δεκάλεπτο μέχρι το 7ο λεπτό κυλούσε πόντο- πόντο (17 – 18). Οι Θεσσαλοί κατάφεραν να ξεφύγουν και να πάρουν την 1η περίοδο με σκορ 22-25.

Τα στατιστικά της 1ης περιόδου

To Λαύριο έκλεισε την περίοδο με 6/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ (5-4), 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη, με τον Κακλαμανάκη στους 9 πόντους. Η Λάρισα έχει 7/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/10 βολές, 12 ριμπάουντ (7-5), 7 ασίστ, 1 μπλοκ και 3 λάθη, με τον Χάντσον στους 8 πόντους.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού στο 2ο δεκάλεπτο ήταν εντυπωσιακή, από τα πρώτα 3’ κατάφερε να ισοφαρίσει με τους Λαρισαίους 28 – 28. Στην πορεία με την άμυνα της και τις επιθέσεις της πήρε το προβάδισμα με +4 (32 – 28). Το Λαύριο ήταν άκρως ανταγωνιστικό σε σχέση με το 1ο δεκάλεπτο, κατάφερε να αντιστρέψει το παιχνίδι και να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 32 – 30.

Τα στατιστικά του Α’ μέρους

Το Λαύριο έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο με 10/18 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 5/8 βολές, 18 ριμπάουντ (14-4), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα και 7 λάθη. Η Λάρισα έχει 10/20 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 10/12 βολές, 24 ριμπάουντ (18-6), 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 12 λάθη. Σάβατς με 12 και Χάντσον με 12 είναι οι πρώτοι σκόρερ των δύο ομάδων.

Η Λάρισα στην 3η περίοδο ήταν αποφασισμένη να πάρει το διπλό, προηγούταν με +8 (47 55). Οι Θεσσαλοί άλλαξαν την πορεία όλου του παιχνιδιού με την καλή τους άμυνα και τις σωστές επιθέσεις τους. Η διαφορά είχε φτάσει στους +12 (49 – 58) το παιχνίδι της είχε βελτιωθεί πάρα πολύ. Το Λαύριο προσπαθούσε να πιέσει καθώς τα είχε βρει δύσκολα με την ομάδα του Φώτη Τακιανού (53 – 64). Ο Σάντερς προσπαθούσε να κρατήσει ζωντανή την ομάδα του (58 – 68).

Ήταν ένα πολύ εντυπωσιακό ματς, οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν σπουδαίο μπάσκετ, με ισορροπία στο δίποντο και στο τρίποντο, με αρκετές επιλογές στην επίθεση και με αποφασιστικότητα για να κερδίσουν και να προσπεράσουν τους αντιπάλους τους στην βαθμολογία κλείνοντας την περίοδο με +10 , 58 – 68.

Τελική ευθεία.. Η Λάρισα χτυπούσε ασταμάτητα (62 – 68), από την άλλη το Λαύριο είχε πάρει τα πάν ω της με τον Νικολαΐδη στο παρκέ. Ο νεαρός παίκτης δέχτηκε τεχνική ποινή και τα πράγματα δυσκόλεψαν περισσότερο για το Λαύριο (66 – 80). Η διαφορά είχε φτάσει στους +13 (71 – 84). Η ομάδα του Φώτη Τακιανού πήρε την νίκη με σκορ 77 – 91

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 32 – 30, 58 – 68, 77 – 91

Λαύριο (Σερέλης): Βον 9 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Σάβατς 16 (2/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/3 βολές), Μουράτος 4 (0/3 σουτ, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Κακλαμανάκης 15 (6/8 δίποντα, 3/5 βολές), Περσίδης 3 (1), Σάντερς 11 (4/5 δίποντα, 5 ασίστ), Νικολαΐδης 4 (5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Αμίνου 4, Πηλάβιος, Γουίλιαμς 10 (2), Γερομιχαλός 1, Πίπεν

Λάρισα (Τακιανός): Χάντσον 19 (7/12 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κρουμπάλι 4, Γκριν 12 (2), Μάριτς 14 (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μούντι 14 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τσαϊρέλης 16 (4/8 δίποντα, 8/11 βολές), Ζάρας 4, Καράμπελας, Παπαντωνίου, Μπέρζινς 8 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 19/33 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 18/24 βολές, 33 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 24/41 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 45 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 15 επιθετικά), 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 21 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 17η αγωνιστική το Λαύριο θα παίξει με τον Απόλλωνα στην Πάτρα (12/3 στις 17:00), ενώ η Λάρισα θα υποδεχθεί τον Προμηθέα (13/3 στις 17:00).