Κρίμα για… εκατοστά του δευτερολέπτου! VIDEO

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και πήρε μικρό προβάδισμα με 9-14 στο 6ο λεπτό, η Ουσάκ όμως αντέδρασε άμεσα και στο τέλος της πρώτης περιόδου, είχε περάσει μπροστά με 21-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Στο 14’ με τρίποντο του Τσόχλα, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 31-31, η τουρκική ομάδα ωστόσο, πήρε ξανά «κεφάλι» στο σκορ και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 39-36.

Στο δεύτερο μέρος η Ουσάκ μπήκε «δυνατά» στο παρκέ και εκμεταλλευόμενη τα λάθη της ελληνικής ομάδας, στο 23ολεπτό είχε ανεβάσει την διαφορά στο +11 (51-40). Ο ΠΑΟΚ μείωσε προσωρινά αλλά και πάλι στο 27’ οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 61-48. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου όμως πίεσε και στο τέλος της τρίτης περιόδου μείωσε εκ νέου σε 62-57. Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι πήρε χαρακτήρα «θρίλερ» με τον ΠΑΟΚ να περνάει μπροστά με 66-67 στο 33’ ενώ οι ομάδες ήταν ισόπαλες 73-73 στο 37’.

Ένα λεπτό πριν από το φινάλε, οι ομάδες παρέμεναν ισόπαλες (75-75), ο Χάρισον με τρίποντο έκανε το 78-77 για την Ουσάκ στα 30’’ για το τέλος, με τον Ζακ Ογκουστ να αστοχεί σε δύο βολές. Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη με τον Πέινερς να ευστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή, αλλά μετά και το instant replay το οποίο συμβουλεύτηκαν οι διαιτητές, το σουτ ήταν εκπρόθεσμο, με την τουρκική ομάδα να παίρνει τελικά τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-18, 39-36, 62-57, 78-77