Λύτρωσε Ούνιξ και Πρίφτη ο Τζαμάρ Σμιθ – Όλοι οι αγώνες του EuroCup – VIDEOS

Στους άλλους αγώνες εντός έδρας νίκες πήραν ακόμη η Τόφας, η Τουρκ Τέλεκομ, η Γκντίνια, ενώ μακριά από το σπίτι τους επικράτησαν Άλμπα Βερολίνου, Ουνικάχα Μάλαγα και Ρίτας Βίλνιους.

Η Ούνιξ Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη επικράτησε 83-80 των Γερμανών. Έδειχνε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού χωρίς να μπορεί και να χτίσει μια μεγάλη διαφορά, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο η απόσταση μηδενίστηκε. Ο Έρικ Μέρφι με 3/3 βολές και 22” πριν το τέλος διαμόρφωσε το 80-80. Ο Λόκετ επιχείρησε σουτ τριών πόντων, αστόχησε, ο Πιερία Χένρι ήταν εκεί για το επιθετικό ριμπάουντ, βρήκε μια απίθανη πάσα στον Τζαμάρ Σμιθ στη γωνία, ο οποίος έγραψε το 83-80 και στο τελευταίο σουτ του αγώνα με λιγότερο από 1” στο ρολόι ο Ρόμπερτσον αστόχησε.

H Τόφας επικράτησε της Τσεντεβίτα 94-89. Ο Κάιλ Ουίμς οδήγησε επιθετικά με 22 πόντους, ενώ ο Σάμι Μεχία έκανε ένα ακόμη “γεμάτο”παιχνίδι με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, όπως και ο Ντιν Γκάρετ με 15 πόντους και 9 ασίστ.

H Λοκομοτίβ Κούμπαν ήταν η τελευταία αήττητη ομάδα της διοργάνωσης. Η Άλμπα Βερολίνου την “λύγισε” μέσα στο δικό της σπίτι με το τελικό 83-75 και τον Λουκ Σίκμα να πρωταγωνιστεί: 18 πόντοι (5/6, 2/2, 2/2), 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και μοναδικό μελανό σημείο στη στατιστική του τα 5 λάθη. Ο Στέφαν Πένο με 9 πόντους και 10 ασίστ ήταν καθοριστικός στη νίκη. Ο Αϊζάια Ουάιτχεντ με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων για τους οποίους ο πρώην “ερυθρόλευκος” Τζαμέλ ΜακΛίν είχε 7 πόντους με 5/6 βολές και 4 ριμπάουντ σε 21’06”.

H Τουρκ Τέλεκομ είχε ένα καλό πρώτο δεκάλεπτο (28-14), η Παρτιζάν έκανε την αντεπίθεσή της, αλλά οι Τούρκοι κράτησαν το προβάδισμα και πήραν τη νίκη με το τελικό 77-72. Ο πρώην “πράσινος” Κένι Γκάμπριελ με 16 πόντους (και 6 ριμπάουντ) ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές. Ο Βάνια Μαρίνκοβιτς έκανε ένα ακόμη μεγάλο παιχνίδι για τους Σέρβους με 28 πόντους (6/8, 4/9, 4/4), ενώ ο Τζοκ Λαντέιλ είχε 8 πόντους, αλλά και 14 ριμπάουντ.

Η Ρίτας Βίλνιους “καθάρισε” το παιχνίδι με την Μόρναρ εκτός έδρας στο τρίτο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους 22-8, για να φτάσει ως το 69-92. Οι Λιθουανοί είχεν πολυφωνία στην επίθεση με έξι παίκτες να φτάνουν σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Η Μονακό έκανε την πρώτη εντός έδρας νίκη της με το 81-73 επί της ΜόραΜπανκ Ανδόρρα. Η περσινή φιναλίστ του Basketball Champions League είχε τους Τζέραλντ Ρόμπινσον (20π. 3ρ, 5α ) και Γιακούμπα Καταρά (19π, 9ρ, 4 α) σε πολύ καλή μέρα και έδειξαν το δρόμο.

H Γκντίνια υπερασπίστηκε την έδρα της και επικράτησε 87-78 της Λιμόζ. Μπόστιτς (16), Άπσό (15) και Φλόρενς (13) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους Πολωνούς. Με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ άφησε το παρκέ ο Σαμάρντο Σάμουελς.

H Ουνικάχα Μάλαγα φαινόταν να κρατά γερά στα χέρια της τη νίκη, αλλά η Τορίνο είχε διαφορετική άποψη. Στο 31’10” το σκορ ήταν 75-92. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν 98-96 με ένα επιμέρους 23-4! Χαϊμέ Φερνάντεθ και Ντάνι Ντίεθ έγραψαν το 100-103 με 40” στο ρολόι. Ο Ουίλσον κέρδισε “γκολ φάουλ”, αστόχησε στη βολή (102-103), αλλά ο Ματίας Λεσόρτ μετά το ριμπάουντ έκανε λάθος με 25” να απομένουν. Ο Ουίλσον ευστόχησε και πάλι (104-103) και οι Ισπανοί πήραν τάιμ άουτ με 13” πια για τη λήξη του αγώνα. Ο Φερνάντεθ ευστόχησε, ο Καρ αστόχησε και το τελικό 104-105 έδωσε τη νίκη στην Ουνικάχα Μάλαγα.

Διψήφιοι άφησαν το παιχνίδι οι δύο πρώην “ερυθρόλευκοι” της ισπανικής ομάδας. Ο Κάιλ Ουίλτζερ είχε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Μπράιαν Ρόμπερτς 12 πόντους, 2 ριμπάουντ και 6 ασίστ.