Με ανατροπή η Μακάμπι τη Μπουντούτσνοστ!

Οι πρωταθλητές της Αδριατικής Λίγκας προηγούνταν στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, όμως οι πρωταθλητές Ισραήλ με διάφορα σερί σε τρίτη και τέταρτη περίοδο «ανέτρεψαν» την κατάσταση και έφτασαν στη νίκη.
Σε αυτό συνετέλεσαν περισσότερο οι Ουίλμπεκιν με 16 και Μπλακ με 12, Κέιν 11 και Ο’ Μπράιαντ με 10 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισε ο πρώην παίκτης των Ισραηλινών, Νόρις Κόουλ, με 25 πόντους.
Οι Μαυροβούνιοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς προηγήθηκαν με 4-10 και 12-18 στη λήξη της πρώτης περιόδου και διατήρησε το +6 μέχρι το 15’. Εκεί, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρήκαν τις λύσεις με τον Ουίλμπεκιν και ισοφάρισαν στο 19΄, όμως με 2-5 επιμέρους σκορ η Μπούντουτσνοστ έφτασε στο 24-37 στο 20’.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μακάμπι στο 28’ με σερί 8-0 έφτασε στο 56-53 με τον Ντι Μπαρτολομέο, με τον ίδιο να κάνει το 59-55. Οι Μαυροβούνιοι απάντησαν με τον Τζάκσον από τη γραμμή των βολών και έκαναν το 59-60 στο 30’.
Η Μακάμπι έφτασε στο +4 στο 35’, ενώ ένα τρίποντο του Ουίλμπεκιν έδωσε το +7. Ο Κότι Κλαρκ μείωσε στο -5, όμως οι Ζούσμαν και Κέιν έκαναν το 79-70 και, παρά το 6-0 των Μαυροβούνιων, η Μακάμπι έφτασε στο 81-76.
Δεκάλεπτα: 12-18, 34-37, 59-60, 81-76