Νέα ήττα για τη Φενέρ από τη… γενναία Μακάμπι!

Οι γηπεδούχοι ύστερα από ένα διάλειμμα δύο αγωνιστικών επέστρεψαν στις επιτυχίες με οδηγούς τους Σόνι Ουίμς και Γιόγκεβ Οχαγιόν και ανέβηκαν στο 3-4, ενώ η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και του Κώστα Σλούκα (4-3) ηττήθηκε για τρίτη συνεχόμενη φορά στην Euroleague. Οι Γιαν Βέσελι κι Εκπε Ούντοχ ξεχώρισαν από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ενώ θετική ήταν και η παρουσία του Κώστα Σλούκα. Η «ομάδα του λαού» πάτησε το… γκάζι στην τέταρτη περίοδο, όταν και κράτησε για 5′ αποντη την Φενέρμπαχτσε, ενώ κομβική παρουσία για εκείνην είχαν ο… γερόλυκος Ντέβιν Σμιθ και ο Βίκτορ Ραντ παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τον Αντριου Γκάουντλοκ.

Σχετκό Περιεχόμενο

Το καλό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων (2-8, 3′) δεν έμεινε αναπάντητο από την «ομάδα του λαού», η οποία στο 9′ ισοφάρισε σε 15-15, αλλά η Φενέρ έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 15-17, το οποίο διαμορφώθηκε με 2/2 βολές του Σλούκα.

Οι Ουίμς και Σμιθ στάθηκαν στο πλευρό του Οχαγιόν και  βρίσκοντας λύσεις απέναντι στο Βέσελι οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους στο παρκέ κι έφτασαν ακόμα και στο +8 (37-29, 17′), με την «Φενέρ», όμως, να μειώνει σε 43-39 στο 20′.

Οι Ντίξον και Ούντοχ έφεραν την Φενέρμπαχτσε στο -1 (53-52) στα μισά της τρίτης περιόδου, αλλά ο Ουίμς οδήγησε  +8 (62-54, 29′) την ομάδα του, η οποία έκλεισε εν τέλει το δεκάλεπτο προηγούμενη με 66-60.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου, καθώς κράτησαν τους αντιπάλους τους άποντους και προηγήθηκαν με 76-60! Ο Βέσελι στο 35′ μετέτρεψε σε ασίστ την πάσα του Σλούκα λύνοντας τον γόρδιο της ομάδας του, αλλά το… νερό είχε μπει στο αυλάκι για τους Ισραηλίνους, οι οποίοι στο 38′ προηγήθηκαν με 20 πόντους κι εντέλει επικράτησαν με 87-77!

Δεκάλεπτα: 15-17, 43-39, 66-60, 87-77