Ο Σίβα «εκτέλεσε» τη Βιλερμπάν

Ο Σίκμα με 16 πόντους ήταν καθοριστικός για την ανατροπή πριν το νικητήριο σουτ των γηπεδούχων, καλή παρουσία και από τον Τίεμαν με 9 πόντους και 7 ριμπάουντ. Εξωπραγματική εμφάνιση για τους φιλοξενούμενους από τον Μουσταφά Φαλ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 25 πόντους (ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα), 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6 κερδισμένα φάουλ, αλλά δεν έφτασαν για να πανηγυρίσει η Βιλερμπάν.

Το ματς

Με σαφή στόχευση να εκμεταλλευτεί την υπεροχή του Φαλ στις δύο ρακέτες άρχισε το παιχνίδι η Βιλερμπάν, με αποτέλεσμα να το πετύχει και να προηγηθεί 11-8 στο 5’. Η Άλμπα βρήκε απαντήσεις με καλάθια των Σίκμα, Λο και Γκιφάι, όμως οι γάλλοι είχαν επιθετική πολυφωνία και καλά ποσοστά, για το υπέρ τους 19-16 δύο λεπτά πριν το φινάλε του δεκαλέπτου και το 21-19 στο τέλος του. Το πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου ανήκε στους γηπεδούχους, που πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά, 29-28 στο 15’, καθώς ο Σίκμα είχε βρει συμπαραστάτες στους Έρικσον και Λέιμερς.

Κάπου εκεί, άρχισε ξανά το… πάρτι του Φαλ, ο οποίος έκανε τα πάντα σε άμυνα και επίθεση για το 40-33 υπέρ της Βιλερμπάν, δύο λεπτά πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια. Η μεγαλύτερη διαφορά για τους φιλοξενούμενους του +7, παρέμεινε μέχρι και την ανάπαυλα, καθώς το σκορ πήγε στο 36-43. Σύμμαχός τους στο πρώτο μέρος το 50% στα τρίποντα και η καλύτερη αναλογία ασίστ-λαθών (11-8), την ώρα που οι γηπεδούχοι κρατούντα στο ματς από το υπέρ τους 11-5 στο σκορ από λάθη αντιπάλου.

Με καλή άμυνα και δημιουργικό μπάσκετ, η Άλμπα έκανε ένα 7-0 σερί στα πρώτα τριάμισι λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου και ισοφάρισε σε 43-43. Και πάλι όμως η Βιλερμπάν πήρε με το μέρος της τον ρυθμό και το προβάδισμα, χάρη στον εξωπραγματικό Μουσαφά Φαλ, για το υπέρ της 55-46 στο 27’, με τον ψηλό των φιλοξενούμενων να έχει συμπαράσταση επιθετικά και από τους Λάιτι και Φρίμαν. Στο τέλος του δεκαλέπτου, η διαφορά πήγε στην υψηλότερη μέχρι εκείνο το σημείο τιμή, της καθώς η Βιλερμπάν που είχε ανεβάσει το ποσοστό της στα τρίποντα, προηγήθηκε 60-50.

Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου το ματς ήταν κακό ποιοτικά με φτωχή παραγωγή πόντων, όμως η Άλμπα μείωσε σε 63-56 στο 34’, βάζοντας καλάθια μέσα στην ρακέτα με τους Τίεμαν και Σίκμα. Η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα και τρία λεπτά πριν το τέλος (62-68), ο Φαλ συνέχιζε να παίζει σχεδόν… μόνος του την Άλμπα, που μείωσε σε 71-68 χάρη στον Σίκμα, με 1’:23’’ να απομένουν και στην συνέχεια 71-70 με τον Σίβα, 37’’ πριν το τέλος. Ακολούθησε γκολ-φάουλ του Φρίμαν για το 70-74 και τρίποντο του Γκιφάι για το 73-74, με ρολόι να δείχνει 7.6’’.

Ο Ντιό ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές και η Άλμπα είχε 6,8’’ για σουτ νίκης ή παράτασης. Μετά το τάιμ άουτ, ο Σίβα πήρε την μπάλα, προσποιήθηκε στον Καουντί ο οποίος έπαιξε κάκιστη άμυνα και με σουτ τριών πόντων, χάρισε την ανέλπιστη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 36-43, 50-60, 76-75.

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Λο 7 (1), Σίβα 10 (1/6 τρίποντα), Γκιφάι 10 (1), Έρικσον 6 (1/4 τρίποντα), Μάτισεκ 3 (1), Φοντέκιο 2, Τίμαν 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκρέιντζερ 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σίκμα 16 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λάμερς 6 (2/9 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Φρίμαν 12 (3/7 τρίποντα), Καουντί 6, Λακόμπ 2, Ντιό 6 (1), Λόμαζ 6 (2), Φαλ 25 (10/12 δίποντα, 5/7 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νουά 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λάιτι 8 (3/9 σουτ, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιαμπουσελέ 2 (1/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Στραζέλ (0/2 σουτ, 4 ασίστ)

Πηγή: sport-fm.gr