ΠΑΟΚ: Η μισή ομάδα σε κακό βράδυ και ήττα 74-70 στην Λάρισα

Ήταν τόσο κακός ο ΠΑΟΚ σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα, που η Λάρισα δεν χρειάστηκε επιθετικά να φορτσάρει. Οι Θεσσαλοί με την ένταση και το διάβασμα στην άμυνα τους επικράτησαν 74-70 και άφησαν τον Δικέφαλο εκτός ονείρων 6άδας, ενώ κινδυνεύει ακόμα και η συμμετοχή του στα πλέι οφ.

Τραγικοί Μάντζαρης, Γκριν (κλασσικές δικαιολογίες περί τραυματισμού μέσα στην εβδομάδα), Ντι Λέο, Λι, Τολιόπουλος, με εξάρσεις Λοβ (δύο σημαντικές χαμένες βολές στο τέλος), Ρίβερς… Ε δεν ήθελε και πολύ. Μάλιστα ο Ρένφρο έκανε δύο φορές έρμπολ σε βολές. Ειδικά μετά το 25ο λεπτό ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ κακός και μόνο στο τελευταίο 5λεπτο έδειξε να ανασαίνει ξανά, αλλά αναζητώντας ένα μεγάλο σουτ, μια οργανωμένη επίθεση, δεν τα βρήκε ποτέ.

Tα αρχικά ματς απ είχαν πολύ ενδιαφέρον. Κρουμπάλι-Ρίβερς, Γοιάνκοβιτς,-Χάντσον και Γκριν-Λοβ… Στην άμυνα ο Λοβ πάντως ανέλαβε τον Μούντι και ο Δικέφαλος ήλεγξε στο ξεκίνημα τον ρυθμό. Παίζοντας στις επαφές με την ευστοχία στις βολές από τον Λοβ και από την πολύ καλή άμυνα κυρίως στην περιφέρεια που δεν επίτρεπε μπάλες κοντά στο καλάθι, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 2-8 και 8-17 (6΄) σε ένα σημείο που ο Μάριτς απο ανοησία έφτασε τα τρία φάουλ.

Οι Θεσσαλονικείς έκαναν από νωρίς μεγάλο ροτέισον (μπήκε και ο Ρένφρο αλλά ήταν εκτός πνεύματος). Αυτό δημιούργησε πρόβλημα συνοχής και οργάνωσης (εκτός πνεύματος ο Γκριν)με επιθέσεις φουλ στην τσαπατσουλιά (ειδικά ο Τολιόπουλος) κυρίως στην εκτέλεση (17-18 στο 9.30 με συνεχείς βολές) και 6/16 σουτ στο 10λεπτο.
Οι γηπεδούχοι με πιεστική άμυνα και με πέντε παγκίτες πέρασαν 22-18 (12΄) απέναντι σε έναν απελπιστικό ΠΑΟΚ σε όλα τα επίπεδα (τι δουλειά είχε ο Ρένφρο στην 5άδα κάνοντας και 3ο φάουλ;). Η παρουσία Χριστοδούλου, Καμαριανού βοήθησε τον ΠΑΟΚ να επιστρέψει (24-27) αλλά Ντι Λίο, Μάντζαρης τα έκαναν όλα λάθος σε άμυνα και επίθεση (εκτέθηκαν από Μπέρζινς, Καράμπελα) και… 36-27 (17.30). Ίδια και χειρότερα από Γκριν, Λοβ, Ρίβερς… κάτι που βοηθούσε την Λάρισα των μέτριων βασικών (Μούντι και σία…) να παραμένει οδηγός.

Στο ημίχρονο (38-33) ο ΠΑΟΚ είχε 12/26 σουτ (1/6τρ), 8/11 βολές, 16 ριμπάουντ (όσα και η Λάρισα), 9 ασίστ και 9 λάθη απέναντι στα 12/28 σουτ των γηπεδούχων (3/9τρ) που είχαν ακόμα 15 βολές, 7 ασίστ και 7 λάθη

Το παιχνίδι έγινε ραν εντ γκαν στην 3η περίοδο, οι γκρι χάρησαν δύο φάουλ στον Μάριτς σε 10΄΄, οι φιλοξενούμενοι… τα κλασσικά λάθη (εκτός τόπου και χρόνου στην οργάνωση), κακή περιφερειακή άμυνα και έμεναν κοντά (προσωρινά) μόνο με τρία μεγάλα μακρινά σουτ (47-44 στο 24΄).

Με τόσα λάθη των φιλοξενούμενων (τραγικός ο Γκριν ήταν ο 6ος παίκτης των Θεσσαλών) και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ η Λάρισα πέρασε στο 27.30 55-46 (μέχρι και έρμπολ έκανε σε βολή ο Ρένφρο που έφτασε 4ο φάουλ στο 27΄). Η διαφορά πήγε στο +13 (61-48) στο 31΄, με τον ΠΑΟΚ να προκαλεί σοκ με την εμφάνιση του και να στέλνει μήνυμα αγωνιστικής αδυναμίας ακόμα και για την 8άδα των πλέι οφ.

Πάντως με βάση την άμυνα του (παρέμεινε κακός επιθετικά με τη παρουσία του Μάντζαρη) ο Δικέφαλος και αφού οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι και έκαναν λάθη (κακή οργάνωση), μείωσε 69-66 (72΄΄). Ο Ρίβερς όμως αστόχησε σε τρίποντο και… τέλος, αφού ο Μούντι τους κέρδισε όλους στον αέρα στα 39΄΄.

Δεκάλεπτα: 17-18, 38-33, 57-48
Διαιτητές: Κορομηλάς, Καλδίρης, Λόρτος

Λάρισα (18/35δ, 5/21τρ, 23/32β, 37ρ, 11ασ, 10κλ, 15λ): Χάντσον 10 (1/3τρ, 5ρ), Κρουμπάλι 6 (8ρ), Τσαϊρέλης 6 (5ρ), Γκριν 10 (1/4τρ), Ζάρας, Καράμπελας 4 (3ασ), Παπαντωνίου, Μπέρζινς 9 (7ρ), Μάριτς 7, Μούντι 16 (1/8τρ, 7/8β)

ΠΑΟΚ (19/36δ, 6/17τρ, 14/24β, 32ρ, 22ασ, 5κλ, 17λ): Ρίβερς 15 (6/11σ, 6ρ), Λι 8 (4/4δ), Γκριν 3 (1/4σ, 4λ), Χριστοδούλου 8 (2/2τρ), Λοβ 17 (4/11δ, 9/11β, 7ασ), Καμαριανός 6 (4ρ), Ντι Λέο, Μάντζαρης (0/5σ, 4ασ, 4λ), Καμπερίδης, Τολιόπουλος, Γιάνκοβιτς 10 (2/4τρ, 5ρ, 7ασ), Ρένφρο 3 (1/4β, 4ρ)