ΠΑΟΚ: Παρέμεινε προβληματική η αμυντική λειτουργία

O ΠΑΟΚ ηττήθηκε 87-86 από την Ρίλσκι στο τελικό του τουρνουά του Σάμοκοφ και ο Φλεβαράκης έχει μπροστά του μια εβδομάδα για να βελτιώσει την αμυντική εικόνα της ομάδας του, που παραμένει σε χαμηλά επίπεδα. Και πάλι πάνω από 80 πόντους στα μετόπισθεν και αυτό από μια ομάδα κατώτερου επιπέδου…Το ξεκίνημα ήταν εκρηκτικό πάντως με ευστοχία πέρα από τα λογικά πλαίσια.

Ο ΠΑΟΚ με 6/6 δίποντα και 4/6 τρίποντα προηγήθηκε 10-27 (8΄) και με οδηγούς Ουίγκινς, Εγκεκέτζιε. Η ομάδα κρατήθηκε σε αυτά τα επίπεδα ως τις αρχές της 2ης περιόδου (19-41 με 16/19 σουτ), αλλά εκεί άρχισε η… Ισπανική υποχώρηση. Ο Δικέφαλος συνέχισε με 0/7 σουτ, τα ριμπάουντ δεν ήταν το… φόρτε και οι γηπεδούχοι με Ζέλεφ, Μπράουν βρήκαν την ευκαιρία να επιστρέψουν σταδιακά.

Έκλεισαν το ημίχρονο με 41-53 εις βάρος τους και 7/15 τρίποντα, ενώ με τον ΠΑΟΚ να έχει χάσει φρεσκάδα, μυαλό και αμυντική τακτική, το ματς έγινε ντέρμπι. Στο 28΄… 67-67 με 11/21 τρίποντα της Ρίλσκι και τους Θεσσσαλονικείς να μην βρίσκουν καλάθι ούτε με αίτηση. Αξίζει να σημειωθεί οτι ο ΠΑΟΚ μετά το 12ο λεπτό και μέχρι το 30΄είχε 12/29 σουτ. Με το 14ο τρίποντο τους οι Βούλγαροι πέρασαν για πρώτη φορά 87-85 και με σερί 7-0 (και πολλά παιδικά λάθη του ΠΑΟΚ), στα 12΄΄ ο Ουίγκινς είχε 1/2 βολές, ο Μπράουν στα 10΄΄ είχε 0/2 και στο τέλος αστόχησε ο Λιούις.

Ο ΠΑΟΚ τελείωσε το ματς μς 20/35 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 13/23 βολές, έχασε τα ριμπάουντ (39-32), είχε 24 ασίστ και έκανε μόλις 7 λάθη. όσο για την Ρίλσκι; Με 11/28 δίποντα, 14/30 τρίποντα και 23/32 βολές (9 παραπάνω από τον ΠΑΟΚ) έφτασε σε μια νίκη που πανηγύρισε με το δίκιο της.

Τα δεκάλεπτα: 17-34, 41-53, 71-76, 87-86

ΠΑΟΚ: Λιούις 6π, 1/5σ. 7ασ, 3κλ,. Σμιθ 11π, 3/9σ, 5ασ, Ουίγκινς 16π, 7/12σ (1/5τρ), Εγκέζεκιε 8, Σαρικόπουλος 11π, 5/6σ, 4ρ, Σχίζας, Τσόχλας 3, Μπεστ 21π, 7/8σ (4/5τρ), 5ρ, 2κλ, Νόουλς 6π, 6ρ, Μαργαρίτης 4

Rilski Sportist: Hadzhirusev 3 (1), Brown 26 (4), Johnson 8 (1), Zhelev 19 (4), Bozov 11 (1), Vasov 8 (2), Dudev 2, Mihaylov 3 (1), Zohore Bergstedt 7