Πάτησε γκάζι όταν έπρεπε η Ρεάλ! VID+STATS

Πέντε παίκτες της «βασίλισσας» τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Γιουλ να ήταν πρώτος σκόρερ με 15, με τους Ράντολφ, Κάρολ και Ντεκ να είχαν από 13 και τον Ταβάρες να προσθέτει άλλους 10 πόντους.
Από την άλλη, οι Βαυαροί έπεσαν στο 11-12 μαζί με την Μπασκόνια και είναι εκτός οκτάδας λόγω ισοβαθμίας. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπαρτέλ με 14 πόντους.

Δύσκολα έβαλε στη Ρεάλ από την αρχή του ματς η Μπάγερν, η οποία είχε το προβάδισμα (12-15) μέχρι το 7’. Από εκείνο το σημείο, η «βασίλισσα» πάτησε το… γκάζι και έκανε ένα 10-2 (22-15) μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου.

Με ένα 9-0 μπήκε η ομάδα του Λάσο στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο +14 (31-17). Ωστόσο, οι Βαυαροί έκαναν την αντεπίθεσή τους όπου αρχικά πήγαν στο -4 (38-34), ενώ με τρίποντο του Χομπς, η διαφορά έπεσε ακόμη και στον πόντο (40-39), με το κάρφωμα του Ταβάρες στη λήξη του χρόνου να διαμορφώνει το 42-39 του πρώτου ημιχρόνου.
Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το 23’ με την Μπάγερν να ήταν κοντά (46-45). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Ράντολφ και Γιουλ κουβάλησαν τη Ρεάλ, στέλνοντάς την στο +15 (62-47), με τον Αμερικανό να διαμορφώνει το +19 (72-52), της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν (78-68), αλλά η «βασίλισσα» δεν έχασε τον έλεγχο και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 91-78.
Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-39, 71-52, 91-78