Θρίαμβος του Λαυρίου στοο Περιστέρι!

Κορυφαίος του Λαυρίου ήταν ο Μουράτος με 15 πόντους και τον ακολούθησε ο Ντιαλό με 14π. και ο Έβανς με 12π.

Από την άλλη, το σύνολο του Αργύρη Πεδουλάκη υποχώρησε στο 4-2, με τον Γιάννη Μπουρούση στο ντεμπούτο του να ξεχωρίζει, έχοντας 19 πόντους και 9 ριμπάουντ. Άλλους, 12π. είχε ο Γκρέι.

Το ματς

Φορτσάτη εκκίνηση στο παιχνίδι από το Λαύριο, το οποίο πήγε στο 4-10, στα πρώτα πέντε λεπτά. Το Περιστέρι βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Μπουρούση, αλλά οι Έβανς και Ντέιβις διατηρούσαν μπροστά (11-17) τους φιλοξενούμενους. Μάλιστα, στο τελευταίο τρίλεπτο, η ομάδα του Σερέλη έσφιξε αμυντικά και κατέφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +9 (15-24).

Το ίδιο εξαιρετικό τέμπο διατήρησε το Λαύριο και στη δεύτερη περίοδο, όπου με καλή άμυνα και τους ορεξάτους Γερομιχαλό και Μουράτο ξέφυγε ακόμη και στο +18 (21-39), στο 16’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ήρθε η απάντηση από τους γηπεδούχους. Με τρομερή άμυνα, κράτησαν χωρίς καλάθι τους φιλοξενούμενους και με ένα 9-0 με τον Μπουρούση έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο -9 (30-39).

Με το καλάθι του Κρόκετ, το Περιστέρι μείωσε ακόμη περισσότερο στην αρχή του δεύτερου μέρους (32-39), όμως η απάντηση του Λαυρίου ήρθε από την περιφέρεια και ένα 8-0 που το έστειλε στο +15 (32-47), στο 24’. Στη συνέχεια, οι Γκρέι και Αθηναίου «ζεστάθηκαν» για τους γηπεδούχους, με τη διαφορά να πέφτει σε μονοψήφια τιμή, αλλά οι φιλοξενούμενοι να διατηρούν μία απόσταση ασφαλείας (51-60).

Βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με τον Έβανς, το Λαύριο ήταν σε διψήφια διαφορά (56-68), μέχρι το 35’. Η αντίδραση του Περιστερίου ήρθε με τον Γκρέι, ο οποίος «ζεστάθηκε» για τα καλά και μείωσε στο -8 (68-73), στο 37’. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση και πήραν τη μεγάλη νίκη με το τελικό 78-70.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 30-39, 51-60, 70-78

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Καράμπελας 2, Βασιλόπουλος 10 (2), ΜακΛίν 7 (1), Τζόουνς 3, Γκρέι 12 (3), Σκορδίλης, Πέτεγουεϊ 2, Μπουρούσης 19 (1), Σαλούστρος 3 (1), Αθηναίου 8 (1), Κρόκετ 2, Χάροου 2.

Λαύριο (Σερέλης): 8 (2), Έβανς 12, Μουράτος 15 (1), Ντιαλό 14 (1), Ντέιβις 2, Κόζι 5 (1), Σάβατζ 9 (3), Γερομιχαλός 11 (2), Μαστρογιαννόπουλος 2.

Πηγή: sport-fm.gr