Τρομερή ανατροπή και νίκη της Μπάγερν

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκέρι, ανέτρεψε μια διαφορά 13 πόντων στα τελευταία 4.5 λεπτά, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση, εκεί όπου αποδείχθηκε πιο εύστοχη και ψύχραιμη.

Για τους γηπεδούχους, που ανέβηκαν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 15-7, τέσσερις παίκτες πέτυχαν «20αρες»! Συγκεκριμένα, Ρέινολντς (24 πόντους), Μπόλντγουιν (21 πόντους, 7 ασίστ) Λούσιτς (20 πόντους, 6 ριμπάουντ) και Ζίπσερ (20 πόντους) ήταν αυτοί που τράβηξαν «κουπί».

Για την ομάδα του Γκαρσία Ρένεσες, ξεχώρισαν οι Σίμονε Φοντέτσι με 21 πόντους και Μπεν Λάμερς με 20 πόντους.

Το ματς

Καταιγιστικό ήταν ξεκίνημα του αγώνα για την Άλμπα Βερολίνου, πιάνοντας στον «ύπνο» τους γηπεδούχους. Με τον Μάοντο Λο να ξεκινάει «καυτός» με 7 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά, η ομάδα του Ρένεσες πήρε από νωρίς το προβάδισμα και μάλιστα με καλή διαφορά (0-9 στο 4′).

Ενδεικτικό της κατάσταση που επικρατούσε στο ματς, είναι πως χρειάστηκε να περάσουν 7 αγωνιστικά λεπτά (!) για να πετύχει η Μπάγερν το πρώτο καλάθι της εντός πεδιάς, με τον Ρέινολντς να μειώνει με δίποντο σε 4-13. Οι φιλοξενούμενοι όμως βρισκόντουσαν στη «ζώνη του λυκόφωτος» και με τα τρίποντα των Φοντέτσιο, Έρικσον και Τίμαν έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +16 (10-26).

Πιο συγκεντρωμένοι και με εμφανώς με μεγαλύτερη διάθεση και ένταση στις δύο άκρες του παρκέ, μπήκαν οι παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Έχοντας σφίξει την άμυνά τους, και με αντεπίθεση διαρκείας, έριξαν τη διαφορά στους δέκα για το 21-31 στο 14′. Η Άλμπα όμως κρατούσε με σχετική άνεση τη διαφορά σε διψήφια νούμερα, και με το τρίποντο του εξαιρετικού Λο ανέβηκε και πάλι στο +13 (27-40 στο 18′). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Βερολινέζους μπροστά με σκορ 33-43.

Η αντεπίθεση της Μπάγερν Μονάχου συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου αργά αλλά σταθερά μάζευε τη διαφορά. Στο 24′ μείωσε στο καλάθι (44-48), μετά από δίποντο του εξαιρετικού Ρέινολντς. Μέχρι το τέλος της περιόδου, αμφότερες επιδόθηκαν σε ένα επιθετικό και γρήγορο ρυθμό, με την Άλμπα να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο +6 (58-64).

Ιδανική «αυτόχειρας» αποδείχθηκε η ομάδα του Ρένεσες στην τέταρτη περίοδο, γνωρίζοντας πρωτοφανής καθίζηση στο τελευταίο πεντάλεπτο. Συγκεκριμένα, και ενώ ήταν μπροστά με +13 στο 34′ (67-80), επέτρεψε στην Μπάγερν να το πιστέψει και με ένα εντυπωσιακό 20-7 να στείλει το παιχνίδι στην παράταση!

Εκεί, η Μπάγερν αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη και σταθερή στα κρίσιμα σημεία, πανηγυρίζοντας μια μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-26, 33-43, 58-66, 87-87, 101-95.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ – Μπαμ 4 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπάλντουιν 21 (6/16 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 7 ασίστ), Σίλεϊ 10 (2), Ρέινολντς 24 (10/15 δίποντα, 4/4 βολές), Λούτσιτς 20 (3/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φλακαντόρι 2, Ντζέντοβιτς, Τσίπσερ 20 (4/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές), Γκιστ, Τζόνσον, Ραντόσεβιτς, Γκραντ.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Λο 16 (3/11 τρίποντα, 4 ασίστ, 5 λάθη), Ντίλοου 1, Έρικσον 11 (1), Μάτισεκ 5 (1), Σνάιντερ, Ολίντε 11 (3/5 τρίποντα), Φοντέκιο 21 (4/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τίμαν 7 (1/4 τρίποντα), Σίκμα 3 (10 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Λάμερς 20 (10/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ).

Πηγή: sport-fm.gr