Εφτάψυχο και αλύγιστο το Λαύριο

Πολύ κοντά στο να διακόψει το νικηφόρο σερί του Λαυρίου βρέθηκε ο Κολοσσός Ρόδου, όμως η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, εκτός από ποιότητα, δείχνει πως διαθέτει και χαρακτήρα.

Οι γηπεδούχοι, αν και βρέθηκαν να χάνουν με 4 πόντους στο τέλος της κανονικής διάρκειας, πήγαν το ματς στην παράταση και επικράτησαν του αξιόμαχου Κολοσσού με σκορ 83-77 στη παράταση (65-65 κ.δ.).

Κορυφαίος για τους νικητές που συνεχίζουν στην κορυφή της βαθμολογίας (σ.σ. με δύο παιχνίδια περισσότερα από τον Παναθηναϊκό) με ρεκόρ 12-4, ήταν οι Κάρτερ (24 πόντοι) και Ανοσίκε (15 πόντοι και 12 ριμπάουντ), ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσε και ο Μουράτος με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Καντέρ με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ και Άρτις με 16, ήταν μαζί με τον Ξανθόπουλο των 9 ασίστ οι καλύτεροι του Κολοσσού, που υποχώρησε σε ρεκόρ 6-10.

Το ματς:

Με τους Ντιαλό, Κάρτερ και Ντέιβις να σκοράρουν, το Λαύριο μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 11-6 στο 4’. Γκόινς και Άρτις αντέδρασαν για τους ροδίτες, με αποτέλεσμα να προηγηθούν 14-13 τρία λεπτά πριν το φινάλε του δεκαλέπτου, όμως οι παίκτες του Σερέλη με επί μέρους 13-3, προηγήθηκαν 26-17, με τρίποντα των Κόζι, Σάβατζ, αλλά και λύσεις κοντά στο καλάθι από τον Ανοσίκε. Η τρομερή επιθετικά κατάσταση του Άρτις και η δημιουργία του Ξανθόπουλου, βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 30-25 στο 14’.

Το Λαύριο λόγω των περισσότερων λύσεων από τον πάγκο πήγε για πρώτη φορά στο +10, όμως ο Κολοσσός με τον Καντέρ να σκοράρει, έμεινε σε επαφή με το σκορ στην ανάπαυλα (44-38), με τους γηπεδούχους να έχουν μέχρι εκείνο το σημείο 70% στα δίποντα, αλλά και περισσότερα λάθη (8-6). Ίδια εικόνα είχε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Κολοσσό όμως να παίζει καλύτερη άμυνα και μετά το 49-42 των γηπεδούχων, να είναι ακόμα πιο ανταγωνιστικός. Με καλάθια των Καντέρ, Ξανθόπουλου και Άντριτς, ισοφάρισε 49-49 στο 27’ και το ματς έγινε για τα καλά ντέρμπι. Κρατώντας το Λαύριο μόλις στους 8 πόντους, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο προηγούμενοι 53-52.

Ντιαλό από την μία πλευρά και Καντέρ από την άλλη σκόραραν για το 57-57 στο 33’, με τον Γουάτσον όμως να εμφανίζεται από το… πουθενά για τους ροδίτες και να τους βάζει μπροστά 61-58. Το ποσοστό των γηπεδούχων στα δίποντα ήταν πλέον κάτω του 50%, η πρώτη τους ασίστ στο δεύτερο μέρος ήρθε δύο λεπτά πριν το τέλος και από την στιγμή που οι Άρτις και Καντέρ συνέχιζαν να σκοράρουν, ο Κολοσσός ήταν μπροστά 65-61 τρία λεπτά πριν το φινάλε. Ο Κάρτερ μείωσε με δύο εύστοχες βολές μείωσε στο -2, οι δύο ομάδες είχαν εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις και ο Ντέιβις ισοφάρισε 65-65, με 15’’ να απομένουν. Στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων, ο Γουάτσον αστόχησε σε τρίποντο και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, μέτρησαν οι περισσότερες λύσεις που είχε το Λαύριο, που προηγήθηκε αρχικά 72-68 με Ντιαλό και Μουράτο και στην συνέχεια 76-70 με τον Κάρτερ. Ο Κολοσσός έκανε πλέον λάθη, έχανε βολές και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μια δύσκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 44-38, 52-53, 65-65 (κ.δ.), 83-77 (παρ.)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 24 (3/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 12/15 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μουράτος 7 (1/9 σουτ, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντιαλό 11 (5/13 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντέιβις 4 (2/8 σουτ), Γερομιχαλός 2, Κόζι 12 (3), Σάβατζ 6 (2), Περσίδης, Ανοσίκε 15 (7/10 δίποντα, 12 ριμπάουντ, Μαστρογιαννόπουλος 2

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Άρτις 16 (7/8 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καντέρ 22 (10/15 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπιλλής, Γκόινς 7 (3/12 σουτ, 11 ριμπάουντ), Καμαριανός 1, Γουάτσον 5 (2/8 σουτ), Άντριτς 8 (3/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ζάρας 7 (3/10 σουτ), Σπάισερ 4

Πηγή: sport-fm.gr