Ο Ντίξον συνέχισε την… παράδοση στο Nick Galis Hall! VIDEO

Έσπασε το… ρόδι μακριά από τη Ρόδο ο Κολοσσός και συνέχισε το απίστευτο σερί του μέσα στο Nick Galis επί του Άρη, για 6ο σερί ματς!

Ενός Άρη άστοχου, που δεν μπήκε στον ρυθμό του αγώνα, και πλήρωσε τα λάθη του, όπως και των διαιτητών, που όμως δεν έπαιξαν ρόλο καταλυτικό γι’ αυτή την “κακή” ήττα. Ο κόσμος πάλι έκλεψε την παράσταση και χειροκρότησε στο τέλος την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη.

Οι «θαλασσί» ήταν ανώτεροι από την αρχή μέχρι το τέλος απέναντι στον Άρη, επικρατώντας 74-68 και πανηγυρίζοντας την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στη φετινή Basket League.

Έτσι, ο Κολοσσός ανέβηκε στο 4-5, ενώ από την άλλη οι «κίτρινοι» υποχώρησαν στο 6-4.

Για την ομάδα της Ρόδου, κορυφαίοι ήταν οι Κατσίβελης και Ντίξον με 19 πόντους ο καθένας.

Από τον Άρη, ξεχώρισε ο Χάγκινς με 13π., ενώ από 12π. είχαν οι Γκούντγουιν και Σανόγκο.

Το ματς
Κοντά ήταν οι δύο ομάδες στα πρώτα έξι λεπτά με τον Άρη να είχε ένα μικρό προβάδισμα (10-8). Στη συνέχεια, ο Κολοσσός πάτησε το… γκάζι και με απανωτά τρίποντα έκανε σερί 14-0 για το +12 (10-22), με τον Χάγκινς να διαμορφώνει με buzzer beater τρίποντο το 13-22 της πρώτης περιόδου.

Οι Ροδίτες είχαν τον έλεγχο του ματς στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δεκάλεπτου, όπου χάρη στον Κατσίβελη ήταν στο +10 (22-32), μέχρι το 17’. Όμως, στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι έσφιξαν αμυντικά και κατάφεραν να «ψαλιδίσουν» τη διαφορά (32-35) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με σερί 4-0 μπήκε ο Άρης στο δεύτερο μέρος, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα (36-35), με τον Κολοσσό να απαντά αρχικά για το +3 (38-41) και στη συνέχεια τα τρίποντα τον πήγαν στο +6 (41-47), στο 26’. Στον εναπομείναντα χρόνο, αμφότεροι ήταν άστοχοι, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο μπροστά (46-49).

Το ίδιο καλά συνέχισαν οι Ροδίτες και στο τέταρτο δεκάλεπτο, για το +8 (46-54) στην αρχή και ακολούθως για το +9 (51-60), 36’. Ο Άρης αντέδρασε και πλησίασε στο -3 (57-60), αλλά τα μεγάλα τρίποντα των Ντίξον και Κατσίβελη για το +7 (61-68), στο 39’. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Ροδίτες διατήρησαν την ψυχραιμία τους, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 68-74.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 32-35, 46-49, 68-74