ΠΑΟΚ: Όταν τελείωσαν τα τρίποντα… σώθηκε η βενζίνη, ήττα 83-65 στο ΣΕΦ

Και τόσο που άντεξε… ΟΚ ο Ολυμπιακός σκεφτόταν το Κάουνας, ωστόσο αυτό ουδόλλως μπορεί να μειώσει το κρέντιτ για τον ΠΑΟΚ (για 25 λεπτά) που προσπάθησε να μείνει στο πλάνο του, να μην πανικοβληθεί και να πιέσει όσο περισσότερο μπορεί. Αυτό έγινε, όσο κατάφερνε να απειλεί έξω από τα 6.75. Όταν τελείωσαν τα τρίποντα (αυτό έγινε με τρομερή περιφερειακή πίεση των γηπεδούχων στο 2ο ημίχρονο), σώθηκε και η βενζίνη.

Το οτι στα πρώτα 30 λεπτά με το ματς ντέρμπι ο ΠΑΟΚ εκτέλεσε μια βολή δεν χρειάζεται περαιτέρω σχολιασμό (17-1 βολές στο 35΄)… Ούτε η εξαφάνιση όλων των ατού της ομάδας μετά το 25ο λεπτό.. Ο Ολυμπιακός επικράτησε 83-65 ανεβάζοντας ένταση στην άμυνα του στο 2ο ημίχρονο και αναγκάζοντας τον ΠΑΟΚ από τα 17/35 σουτ του 20λεπτου να… καταρρακωθεί στα 8/32 σουτ στο 2ο ημίχρονο. Και με 26-14 ριμπάουντ…

Με περιφερειακή ευστοχία ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 5-11 (3/3τρ) και 9-14, αλλά σταδιακά οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερα στα γκαρντ. Τα αρχικά 3/3 τρίποντα του Δικεφάλου, ακολουθήθηκαν από 1/7…, ο Φράνκε έκανε κάθε είδους λάθος, ο Βεζένκοφ ήταν ασταμάτητος απέναντι στα 4άρια των Θεσσαλονικέων και… 17-16 στο 9.30. Η περιφερειακή αστοχία του Ολυμπιακού (1/5τρ στο 10΄) και τα λάθη (5 στο 10΄) κρατούσαν τον ψύχραιμο ΠΑΟΚ στο ματς με τους φιλοξενούμενους να έχουν στο 10λεπτο 5/11 τρίποντα και 2/6 δίποντα.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να εκτελεί από μακριά με Χαντς (δύο μπάζερ μπίτερ), Ράιλι, Πόλει (27-30 στο 13΄ με 8/15 τρίποντα) αλλά η άμυνα του είχε χαλαρώσει στην αύξηση ταχύτητας του Ολυμπιακού. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να σουτάρουν ολομόναχοι περιφερειακά, αλλά δεν ήταν συγκεντρωμένοι και ο Δικέφαλος έβρισκε τρόπους να επιβιώνει επιθετικά (30-35 στο 16΄, 35-40 στο 18΄). Οι βολές ήταν 6-0 στο 17΄, ο Κακλαμανάκης ως συνήθως ήταν σε άλλη… παραλία και ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις με τον Πίτερς στα under των φιλοξενούμενων και με τον Λούντζη κοντά στο καλάθι, λόγω διαφοράς μεγέθους με Ράιλι. Ωστόσο ο ΠΑΟΚ με τρομερή αυτοπεποίθηση και συνεργασίες (in-out) έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος 42-45.

Σε αυτό το διάστημα οι ασπρόμαυροι είχαν  11/21 τρίποντα, 6/14 δίποντα, -9 βολές (10-1), -4 ριμπάουντ (18-14), -2 ασίστ (14-12) και -2 λάθη (7-5) κόντρα στα 15/28 σουτ των γηπεδούχων (11/16 δίποντα).

Παρά την αστοχία και των δύο ομάδων στην 3η περίοδο και παρά το οτι ο ΠΑΟΚ παρασύρθηκε σε ραν εντ γκαν παιχνίδι, κατάφερε και κρατούσε προβάδισμα (46-50 στο 23΄). Ήταν όμως θέμα χρόνου να ξυπνήσουν οι βασικοί του Μπαρτζώκα, πιέζοντας και αμυντικά και λειτουργώντας με συνεργασίες και ταχύτητα επιθετικά. Πλέον ο ΠΑΟΚ δεν είχε λύσεις, άστοχος από μακριά, τσαπατσούλης και χωρίς μυαλό (ειδικά ο Ράιλι) κοντά στο καλάθι… Ο Ολυμπιακός δεν χρειάστηκε να κάνει πολλά περισσότερα από το να πιέζει στην άμυνα, να παίρνει επιθετικά ριμπάουντ και να κτίζει σταδιακά διαφορά (63-52 στο 30΄) κόντρα στα 3/20 σουτ του ΠΑΟΚ (στην 3η περίοδο) που παρέπαιε μετά το 25ο λεπτό.

Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ δεν έπαιξε τίποτε σε άμυνα και επίθεση (κακοί άπαντες), ουσιαστικά τα παράτησε και ήταν λογικό η διαφορά να πάρει μεγάλες διαστάσεις (79-58 στο 35΄) με μια ομάδα που μέσα από την άμυνα της έπαιρνε συνεχώς ενέργεια και δυνάμεις.

Τώρα ο ΠΑΟΚ θα περιμένει 12 μέρες για να παίξει το 2ο ματς στην Θεσσαλονίκη, την ώρα που οι μεγάλες ομάδες της Ευρώπης παίζουν κανονικότατα στα Εθνικά τους πρωταθλήματα.

Δεκάλεπτα: 17-19, 42-45, 63-52, 83-65

Διαιτητές: Πιτσίλκας-Κατραχούρας-Καρπάνος

Ολυμπιακός (23/33δ, 7/27τρ, 16/19β, 44ρ, 25ασ, 9κλ, 14λ): Ουόκαπ 7 (8ασ, 4λ), Λούντζης 10 (5/7σ), Λαρεντζάκης 16 (5/11σ, 4ασ), Πάπας, Φαλ 4 (8ρ), Βεζένκοφ 21 (5/5δ, 1/4τρ, 8/9β, 8ρ), Παπανικολάου 4 (2/8σ), Μπολομπόι 2 (7ρ), Πίτερς 13 (2/3δ, 2/3τρ), Μακίσικ 6 (2/7σ)

ΠΑΟΚ (12/31δ, 13/36τρ, 2/4β, 28ρ, 19ασ, 11κλ, 13λ): Φράνκε 7 (3/11σ), Ράιλι 12 (4/13σ, 4ασ), Τσιακμάς 3, Χαντς 9 (3/8σ, 4ρ), Μαργαρίτης 5, Πόλεϊ, Σλαφτσάκης, Σάιμπερτ 15 (3/3δ, 3/7τρ), Κακλαμανάκης 4, Καμπερίδης, Σαλούστρος 2 (1/5σ, 5ρ, 3ασ), Ρένφρο 1 (4ρ, 4ασ, 3κλ)