«Αυτοκτόνησε» και…. τώρα τρέχει ο Ηρακλής (75-78)!

Την τέταρτη συνεχόμενη ήττα του στην Basket League, και ιδιαίτερα επίπονη, γνώρισε ο Ηρακλής στο Ιβανώφειο από τον Ιωνικό με 75-78, στο ντεμπούτο του Θανάση Σκουρτόπουλου, και μπήκε σε μπελάδες, μένοντας κολλημένος στις πέντε νίκες.

Οι «κυανόλευκοι» ήταν κακοί στο πρώτο μέρος, όμως βελτιώθηκαν στο δεύτερο και πέρασαν με 69-63 περίπου 3’’ πριν από τη λήξη. Όμως δεν κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά, αφού Σμιθ και Τολιόπουλος έβαλαν μεγάλα τρίποντα, ενώ ο Ενετσιόνια αστόχησε στα 3’’ πριν το τέλος με το σκορ στο 75-76. Ο Ηρακλής δέχτηκε 15 πόντους στα τελευταία 3.5 λεπτά και έτσι πήγε στράφι το θετικό ντεμπούτο του Χάγκινς.

Με σερί 7-0 ο Ηρακλής προηγήθηκε με 7-2 και με τέσσερις πόντους του Καββαδά έφτασε το 11-4. Η αντίδραση του Ιωνικού ήταν άμεση και με καλή άμυνα και πρωταγωνιστές τους Μαυροκεφαλίδη, Τολιόπουλο, πέρασε με 15-21, με επιμέρους 2-13. Το δεκάλεπτο έληξε στο 18-23 με τους γηπεδούχους να αντιμετωπίζουν προβλήματα και στην επίθεση (8/17 σουτ, 0/3 βολές, 5 λάθη).

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +7 (20-27) και με τρίποντο του Τολιόπουλου και καλάθι – φάουλ του Χουγκάζ, στο +12 (21-33). Ο Ηρακλής συνμέχισε να πελαγοδρομεί στην επίθεση και η ομάδα του Αγγέλου έγραψε το 24-37. Οι «κυανόλευκοι« αντεπιτέθηκαν και μείωσαν σε 34-39, πριν το 34-41 του ημιχρόνου (Χάνλαν 9 – Μαυροκεφαλίδης 12).

Με τον Χάγκινς ο Ηρακλής μείωσε σε 44-46 και το γκολ – φάουλ του Καββαδά έγραψε το 47-48. Ο Ιωνικός κράτησε ένα προβάδισμα (51-56), πριν ένα 4-0 του Ηρακλή γράψει το 55-56 του 30’.

Με τρίποντο του Βεργίνη ο Ηρακλής ισοφάρισε για πρώτη φορά από την πρώτη περίοδο (58-58) και ο Τσαϊρέλης έγραψε το 60-58. Οι δύο ομάδες αστοχούσαν εκατέρωθεν μέχρι που το τρίποντο του Χάνλαν στο 36’ γράψει το 66-62. Άλλη μια «βόμβα» του Χάγκινς έκανε το 69-63. Όμως ο Σμιθ με ένα τρίποντο και ο Τολιόπουλος με δύο (το δεύτερο από τα 8 μέτρα) ξανάβαλαν τον Ιωνικό μπροστά με 71-72. Ο Ενετσιόνια με τρίποντο έγραψε το 75-74. Ο Σμιθ αστόχησε αλλά το ίδιο και ο Χάνλαν στα 33’’. Ο Μαυροκεφαλίδης με βολές έκανε το 75-76 και στα 3’’ ο Ενετσιόνια αστόχησε σε τρίποντο. Ο Μαυροκεφαλίδης στα 2 δέκατα έκανε το 75-78 και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 34-41, 55-56, 75-78.