Ανάσανε με… έκπληξη η Αρμάνι!

Η Μιλάνο έκανε καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι και στο 3ο λεπτό προηγήθηκε με 11-5. Η Εφές αντέδρασε άμεσα ενώ στο 7’ ισοφάρισε σε 19-19 με τους γηπεδούχους να έχουν μικρό προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Ρέπεσα πάτησε το «γκάζι» και στο 14ο λεπτό είχε ανεβάσει την διαφορά στο +17 (41-24)! Η τουρκική ομάδα όμως, «ξύπνησε» σ’εκείνο το σημείο και ξεκίνησε την αντεπίθεσή της. Με τον Ερτέλ και τον Σάριτς να αναλαμβάνουν δράση και πιέζοντας στην άμυνα, στο 19΄η Εφές ισοφάρισε σε 44-44 και στο ημίχρονο προηγούνταν με 44-46.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Σε κάθε προσπάθεια της Μιλάνο να πάρει το προβάδισμα, η Εφές είχε την απάντηση και δύο λεπτά πριν από φινάλε, η ιταλική ομάδα προηγούνταν μόλις με 82-81. Ο τραυματισμός του Ερτέλ ήταν πλήγμα για την Εφές, η οποία δεν μπόρεσε τελικά να κάνει την διαφορά και η Μιλάνο πήρε την πολυπόθητη νίκη.

Δεκάλεπτα: 23-21, 44-46, 66-65, 88-84

Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜακΛιν 26, Τσιντσιαρίνι 7, Τζένκινς 4, Μπάρατς 12, Σιμόν 17 (2), Λαφαγιέτ 15 (2), Τσερέλα 2, Χούμελ 5

Αναντολού Εφές (Ιβκοβιτς): Σάριτς 15 (1), Κορκμάζ 3 (1), Ερτέλ 12 (2) (9 ασίστ), Ντίμπλερ 13 (4), Ντάνστον 11, Τάιους 1, Μπράουν 3, Οσμάν, Μπατούκ 17 (4), Γκρέιντζερ 9 (1)