Εφές από άλλο πλανήτη, «σκόρπισε» τη Φενέρ! (PICS)

Με το εκπληκτικό δίδυμο Λάρκιν – Μίτσιτς να «σέρνει το χορό» (είχαν μαζί 52 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ!), η ομάδα του Εργκίν Αταμάν κυριάρχησε πλήρως στο δεύτερο ημίχρονο, απέναντι σε μία κακή Φενέρ, η οποία ήταν και λαβωμένη από τους τραυματισμούς των Ντατόμε, Λοβέρν και την ανετοιμότητα των Βέσελι, Κάλινιτς.

Με τον Λάρκιν να ξεκινά «ζεστός» και με δύο τρίποντα, η Εφές προηγήθηκε 5-11. Η Φενέρ μείωσε σε 14-15 και στο τέλος της πρώτης περιόδου πήρε το προβάδισμα με 20-19.

Η Εφές ξαναπήρε το προβάδισμα (28-32 στο 15) και το κράτησε ως το τέλος του ημιχρόνου (40-45), με τον Λάρκιν να μετρά 9 πόντους και τον Μίτσιτς 7, ενώ από τη Φενέρ 7 είχε ο Έρικ Γκριν.

Όποιοι περίμεναν αντίδραση της Φενέρμπαχτσε στο τρίτο δεκάλεπτο, διαψεύστηκαν. Αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ σε επίθεση και άμυνα, η ομάδα του Αταμάν όχι μόνο κράτησε το προβάδισμα, αλλά πήρε και διαφορά 13 πόντων (55-68) με τρίποντα των Άντερσον, Λάρκιν και συνεχόμενες βολές του Ντάνστον. Η τρίτη περίοδος τελείωσε στο 57-68.

Με πέντε πόντους του Μίτσιτς η Εφές έφτασε στο +16 (57-73) και το πάρτι είχε αρχίσει για τους φίλους της. Από ένα σημείο και μετά… έμπαιναν τα πάντα και η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους, προν το τελικό 73-92.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 40-45, 57-68, 73-92.