Γενέθλια 19 χρόνων για ΠΑΟΚ στο «Παλατάκι»

Λίγες μέρες νωρίτερα το γήπεδο είχε ανοίξει τις πύλες του για δύο Final 4, ένα για το κύπελλο Ελλάδας και ένα για την Ευρωλίγκα. Οι “πράσινοι” (ομαδάρα τότε) επικράτηησαν 62-69 (Έντουαρτς 22-Μποντίρογκα 17), ήταν το 2-0, μετά από 3 μέρες στο ΟΑΚΑ έκαναν το 3-0 και πήραν το πρωτάθλημα. Και ο ΠΑΟΚ…; Από τότε και μετά από 392 επίσημα ματς στο “Παλάτι” του για όλες τις διοργανώσεις βρίσκεται μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας. Και το χειρότερο; Ποτέ σε αυτά τα 19 χρόνια δεν μπόρεσε η ομάδα να δημιουργήσει έναν δυνατό πυρήνα φιλάθλων, έχοντας πολλά προβλήματα και εξαιρετικά δυσάρεστες (επαναλαμβανόμενες) καταστάσεις να ξεπεράσει.

Σε ενδιαφέροντα ντεσού…

Ο Χέντριξ του Ηρακλείου σε ματς κυπέλλου της περιόδου 2000-01 και ο Νέστορας Κόμματος του Αμαρουσίου την περίοδο 2011-12 (Φλεβάρης) έφτασαν τους 40 πόντους και είναι οι ρέκορντμαν μιας βραδυάς στο Παλατάκι αυτά τα 19 χρόνια. Από τον ΠΑΟΚ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης κόντρα στην Λάρισα τον Απρίλιο του 2006 έφτασε τους 36 πόντους, όσους και ο Παναγιώτης Λιαδέλης απέναντι στην Ολύμπια Λιουμπλιάνας στην Ευρωλίγκα της περιόδου 2000-01.

Στο ματς των πλέι οφ της περιόδου 2001-02 με το Μαρούσι εμφανίστηκε το μεγαλύτερο συνολικό σκορ σε αγώνα στο Παλατάκι (106-100), oι 106 πόντοι οι περισσότεροι που έχει πετύχει εκεί ο ΠΑΟΚ (ισοφάρισε το ρεκόρ στο 106-63 επί του Πανελλήνιου την περίοδο 2004-05), ενώ το +50 φέτος με την Οπάβα (93-43) είναι η μεγαλύτερη διαφορά σε ματς του Δικεφάλου σε αυτό το γήπεδο, αλλά και η καλύτερη του αμυντική επίδοση σε αυτό τοι γήπεδο. Την περίοδο 2004-05 η ομάδα είχε τις περισσότερες νίκες σε μια σεζόν σε αυτό το γήπεδο (19),ενώ την σεζόν 2014-15 ο ΠΑΟΚ έπαιξε τα περισσότερα επίσημα ματς (28) σε μια χρονιά.

Την περίοδο 2015-16 ο ΠΑΟΚ γνώρισε τις περισσότερες ήττες σε αυτό το γήπεδο (10), ενώ η Μπαρτσελόνα πέτυχε την περίοδο 2000-01 τους περισσότερους πόντους (102) ως αντίπαλος. Τέλος το 49-77 της περιόδου 2010-11 από τον Ολυμπιακό αποτελεί την πιο βαριά ήττα του ΠΑΟΚ σε αυτό το γήπεδο και οι 49 πόντοι οι λιγότεροι που έχει πετύχει εκεί ο Δικέφαλος σε επίσημο ματς.

*Στα 392 επίσημα ματς στο “Παλατάκι” δεν συμπεριλαμβάνονται τα τρία Ευρωπαϊκά της περιόδου 2003-04, αγώνες που ακύρωσε η FIBA, ενώ προσμετράται και το 20-0 σε ματς κυπέλλου με την ΑΕΚ.

*Σε αυτά τα `19 χρόνια ο ΠΑΟΚ έπαιξε και τρία εντός έδρας ματς στο Ιβανώφειο με Πανελλήνιο, Ερ. Αστέρα (αμφότερα 2006-07) και Παναθηναϊκό (2007-08).