Η ελληνική ομάδα έχει ήδη εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας και το ζητούμενο στα εναπομείναντα παιχνίδια της διαδικασίας των προκριματικών έχει να κάνει με τη μάχη που δίνει το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ώστε να συμπεριληφθεί στο πρώτο γκρουπ της κλήρωσης των ομίλων (16/3) μέσω του FIBA World Ranking. Κάτι τέτοιο θα συμβεί εφόσον η Ελλάδα βρεθεί στις πρώτες επτά θέσεις της παγκόσμιας κατάταξης καθώς η Κίνα τοποθετήθηκε στο πρώτο γκρουπ της κλήρωσης ως διοργανώτρια χώρα.

Έτσι, λοιπόν, η Εθνική ομάδα έκανε το καθήκον της απέναντι στη Γεωργία, ολοκληρώνοντας τις υποχρεώσεις της στα «παράθυρα» μπροστά στον κόσμο της και πλέον έχει μπροστά της την τελευταία, εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Γερμανία (24/2) που σήμερα ηττήθηκε από το Ισραήλ. Η Ελλάδα θα κατακτήσει την πρώτη θέση στον όμιλο σε περίπτωση νίκης ή ήττας μέχρι 7 πόντους (σ.σ. είχε επικρατήσει με 92-84 στην Πάτρα).

Η Ελλάδα επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της απέναντι στη Γεωργία από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στα «Δυο Αοράκια». Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έκανε σερί 8-0 (8-3, 2:19) και προηγήθηκε νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Βασιλόπουλος σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 19-7 στο 5:54 κόντρα στους φιλοξενούμενους που προσπάθησαν να βρουν λύσεις στην επίθεση με το μακρινό σουτ. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 23-14 έχοντας 6/9 δίποντα (66.6%), 8 ασίστ και μόλις 1 λάθος ενώ η Γεωργία μέτρησε 5/17 σουτ εντός πεδιάς (3/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα) και στηρίχθηκε επιθετικά στους Σερμαντίνι (6π.), ΜακΦάντεν (5π.).

Οι Γεωργιανοί μείωσαν σε 25-22 με το κάρφωμα του Μπερισβίλι, ο Σερμαντίνι διαμόρφωσε το 31-25 με layup όμως το τρίποντο του Κασελάκη και το γκολ-φάουλ του Μποχωρίδη ανέβασαν τη διαφορά στο +13 (40-27) για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 44-31. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην τρίτη περίοδο, έκαναν επιμέρους σκορ 11-2 και προηγήθηκαν 55-33 με τον Βασιλόπουλο στο 23’ έχοντας 10/18 τρίποντα σε αυτό το διάστημα! Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε την Ελλάδα στο +15 (66-51) όμως οι επιθετικές πρωτοβουλίες του ΜακΦάντεν έκαναν το 68-63 στο 33’! Η Εθνική αντέδρασε άμεσα, το τρίποντο του Κόνιαρη ανέβασε τη διαφορά στο +10 (73-63) και η ελληνική ομάδα έφτασε στη νίκη με 81-69.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η διαφορά ποιότητας και δυναμικότητας των δυο ομάδων είναι δεδομένη όμως η Γεωργία που παρατάχθηκε με μοναδικούς… πρωτοκλασάτους τους Σερμαντίνι, ΜακΦάντεν έβαλε ζόρια στην Εθνική. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου μείωσε σε 68-63 στο 33’ όμως η εμπειρία των διεθνών έπαιξε ρόλο στα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 44-31, 66-51, 81-69