Κύμη φουλ για… πλέιοφς!

Μεγάλο διπλό της Κύμης, που ανέβηκε στο 8-9 της βαθμολογίας και παραμένει σε τροχιά πλέι οφ. Οι Ευβοιώτες έχουν αφήσει στο παρελθόν το κακό τους ξεκίνημα, συνεχίζουν την ξέφρενη πορεία τους και πλέον βρίσκονται σε ρυθμούς οκτάδας. Από την άλλη, οι Λαρισαίοι έχουν ρεκόρ 5-12 και θα… παλέψουν για την παραμονή, όπως όλα δείχνουν.

Πολυτιμότερος παίκτης των νικητών ήταν ο Γκάρι ΜακΓκί, που τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους και 7 ασίστ, ενώ σε καλό βράδυ βρέθηκαν και οι Λένζελ Σμιθ (16π., 5ρ.) και Θαντ ΜακΦάντεν (18π.). Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Νώντας Παπαντωνίου (13π.), που είχε και 6 ασίστ.

Η ομάδα της Εύβοιας ξεκίνησε δυνατά και πήρε διψήφιες διαφορές από νωρίς (12-22 στο 8′), με τον Σωτήρη Μανωλόπουλο να βάζει 11π. Μάλιστα, στο δεκάλεπτο η Κύμη πήγε στο +15, έχοντας 10/15 σουτ και την απόλυτη υπεροχή.

Το επιθετικό κρεσέντο των παικτών του Γιάννη Καστρίτη συνεχίστηκε για το +20 (21-41 στο 15′), με τον Κάμερον Τζόουνς να βρίσκει ρυθμό. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι μέχρι εκείνο το σημείο ήταν άστοχοι (6/20 εντός πεδιάς). Όμως, ένα μικρό «ξέσπασμα» του συνόλου του Θανάση Σκουρτόπουλου έριξε τη διαφορά πριν από το ημίχρονο (33-45 στο 20′).

Στην επανάληψη ο ΓΣΛ Φάρος συνέχισε την… αντεπίθεσή του. Με ελληνική τριάδα πρώτων σκόρερ (Μουράτος, Βαβάτσικος, Παπαντωνίου) η διαφορά πήγε σε μονοψήφια επίπεδα (63-70) και η ομάδα της Λάρισας έδειξε να έχει ελπίδες στο 30′.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με ένα γρήγορο 4-0 της Κύμης, που ήταν αρκετό για να διαμορφώσει εκ νέου διαφορά άνω των 10π. (63-74 στο 32′). Στην τελική ευθεία το βάθος στον πάγκο του Καστρίτη ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά (69-81 στο 35′ και 73-84 στο 38′), με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν τελικά σε μια νίκη με… άρωμα πλέι οφ (80-91).

Τα Δεκάλεπτα: 13-28, 33-45, 63-70, 80-91