Ο Γιάννης λύγισε τους Σέλτικς! Όλοι οι αγώνες! VIDEOS

Οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο ήταν κοντά στο σκορ, ωστόσο η ομάδα από το Μιλγουόκι πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό τρίτο δωδεκάλεπτο και πήρε προβάδισμα 19 πόντων (93-74). Οι “κέλτες” όμως κατάφεραν να επιστρέψουν από το -19 και να ισοφαρίσουν σε 109-109 23” πριν από τη λήξη. Το παιχνίδι κρίθηκε στις βολές, με τον Κρις Μίντλετον να ευστοχεί στην μία βολή 0.6” πριν το φινάλε και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του.

Κορυφαίος για τους Μπακς ήταν ο Γκρεγκ Μονρό με 29 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ σε καλή μέρα ήταν και ο Κρις Μίντλετον με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τέλειωσε το παιχνίδι με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 κοψίματα σε 37 λεπτά συμμετοχής. Για τους φιλοξενούμενους οι Μπράντλεϊ και Κρόουντερ πέτυχαν από 18 πόντους, ενώ οι Αϊζάια Τόμας και Μάρκους Σμάρτ τελείωσαν τον αγώνα με 15 πόντους.

Ο Kurt Rambis αντικατέστησε τον Derek Fisher στη θέση του head coach των Knicks, όμως στο πρώτο του παιχνίδι δεν κατάφερε και να πανηγυρίσει τη νίκη. Οι Wizards κέρδισαν στο Madison Square Garden (111-108), με τον John Wall να κάνει πράγματα και θαύματα (28π., 17ασ.) και κάθε παίκτη της βασικής πεντάδας να σκοράρει τουλάχιστον 13 πόντους. Ήταν ρεκόρ για φέτος σε ολόκληρο το ΝΒΑ οι δέκα τελικές πάσες του που κατέληξαν σε εύστοχο τρίποντο των Wizards! O Bradley Beal (26 πόντοι) έβαλε πέντε, ο Jared Dudley (14 πόντοι) έβαλε τέσσερα, ο Otto Porter Jr. (13 πόντοι) έβαλε τρία και ο Marcin Gortat έγραψε ένα εντυπωσιακό double-double (14/10) σε μόλις 28 λεπτά.

Η ομάδα της Νέας Υόρκης που βρέθηκε να χάνει με 10 στο 1:51 πριν το φινάλε, λίγο έλειψε να κάνει την ολική ανατροπή. Ο Anthony κι ο Galloway μείωσαν στον πόντο (106-107), όμως ο Wall ηταν εύστοχος στις βολές και “καθάρισε” για την ομάδα του. Ο Melo τελείωσε τον αγώνα με 33 πόντους (13/22 σουτ), 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 39 λεπτά, ο Kristaps Porzingis έβαλε τους 14 από τους 18 πόντους του στην τρίτη περίοδο, ενώ 14 είχαν ο Robin Lopez κι ο Langston Galloway. Τα playoffs έχουν μάλλον απομακρυνθεί υπερβολικά για τους Knicks και ήττες όπως αυτή από τους Wizards ίσως οδηγήσουν σε ανακατατάξεις στο ρόστερ.

Οι Mavericks με τους Jazz μας χάρισαν μια σπουδαία μονομαχία, με την ομάδα της Utah να παίρνει την εκτός έδρας νίκη στην παράταση (121-119) χάρη στο σουτ του Hayward στο απόλυτο μηδέν!

Οι Jazz όχι μόνο κοιτάζουν playoffs, αλλά βρίσκονται και σε πολύ καλύτερη κατάσταση από αυτή που θα περίμεναν. Στο Dallas o Hayward (20 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ο Rodney Hood (που έστειλε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο με τρίποντο και είχε συνολικά 29 πόντους με 12/26 σουτ) και οι Gobert – Favors που έδωσαν μαζί 30 πόντους, 18 ριμπάουντ και 9 ασίστ, έδειξαν πως η ομάδα της Utah δεν είναι σε καμία περίπτωση ο “φτωχός συγγενής” της Δυτικής Περιφέρειας, αλλά μια πολύ σκληρή παρέα που θα διεκδικεί νίκες απέναντι σε κάθε αντίπαλο. Ακόμη κι αν η αμυντική της λειτουργία δεν είναι σε εξαιρετική κατάσταση, ακόμη κι αν οι αγώνες της “στραβώνουν” για τα καλά.

Οι Mavericks, από την άλλη, πόνεσαν από αυτό το αποτέλεσμα, μιας και οι Blazers έρχονται με φόρα για να διεκδικήσουν μια θέση στην πρώτη οκτάδα της Δύσης. Ο Chandler Parsons (24 πόντοι) και ο Deron Williams (23 πόντοι, 11/13 βολές, 5 ασίστ) ήταν αυτοί που τράβηξαν το περισσότερο κουπί στην επίθεση, με τους Felton – Matthews να έχουν μαζί 33 πόντους με 10/18 σουτ και τον Dirk Nowitzki να προσθέτει 17 με 1/6 τρίποντα και 9 ριμπάουντ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Ο Deron Williams βρήκε σίδερο μετά το τρίποντο του Hood και δεν γλίτωσε τους Mavericks από την διαδικασία της παράτασης, στην οποία ο Parsons έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 119-119 στο 1:47 πριν το τέλος. Από εκείνο το σημείο μέχρι και το απόλυτο μηδέν, οι δυο ομάδες είχαν έξι άστοχα σουτ. Μέχρι να έρθει ο Gordon Hayward και να βάλει το καλάθι της βραδιάς για τη νίκη των Jazz.

Στο Μαιάμι οι Σαν Αντόνιο Σπερς συνεχίζουν τις νίκες αθόρυβα και με 28 πόντους του Όλντριτζ και άλλους 23 πόντους του Λέοναρντ πέρασαν με 101-119 από την έδρα των Χιτ, που είχαν 20 πόντους απ’ τον Γουέιντ και άλλους 18 από τον Κρις Μπος.

Στο ντέρμπι της Δύσης οι Ρόκετς πάλεψαν μέχρι τέλους με τους Γκολντεν Στέιτ Γουόριορς, όμως ο Κάρι κι η παρέα του ξέφυγαν στο τέλος και πήραν τη νίκη με 123-110 και φτάνουν στο ρεκόρ 47-4, το καλύτερο στο ΝΒΑ σε 51 αγώνες. Ο αγώνας είναι σε εξέλιξη…