Ορεξάτη πάλι η ΤΣΣΚΑ

Έξι παίκτες της «ομάδας του στρατού» τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Ντε Κολό να ήταν κορυφαίος με 22 πόντους. Από ‘κει και πέρα, ο Χίγκινς είχε 17, ο Χάντερ 16, οι Πίτερς και Κλάιμπερν με 15 και ο Ροντρίγκεθ με 11.

Για την ομάδα του Μαλδονάδο, ξεχώρισαν οι Χάνα και Στρόμπερι με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Δυνατό ξεκίνημα για την Γκραν Κανάρια στην αναμέτρηση (13-4). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους, με την ΤΣΣΚΑ να ανεβαίνει επιθετικά και να ισοφαρίζει (24-24), αλλά στο τέλος οι Ισπανοί να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 29-26. Τον ίδιο ξέφρενο ρυθμό, με χαλαρές άμυνες, είχε το παιχνίδι και στη δεύτερη περίοδο, με τους παίκτες του Μαλδονάδο να διατηρούνταν μπροστά και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +3 (55-52).

Οι δύο ομάδες εξακολουθούσαν να… πυροβολούν ακατάπαυστα και στην τρίτη περίοδο, αλλά η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν ακόμη πιο αποτελεσματική και έτσι την έκλεισε προηγούμενη (77-80). Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα του ματς, με την ΤΣΣΚΑ να το ελέγχει και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 91-106.

Τα δεκάλεπτα: 29-26, 55-52, 77-80, 91-106