Πέρασε άνετα από το Λαύριο η ΑΕΚ!

Μπορεί να δυσκολεύτηκε για τρεις περιόδους, όμως ένα ξέσπασμα στην τέταρτη αρκούσε για την ΑΕΚ. Η «Ένωση» επικράτησε στην έδρα του Λαυρίου 84-67, και επέστρεψε στις νίκες μετά τις εντός έδρας απώλειες με Βόννη και Άρη. Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Καντζούρη ανέβηκε στο 4-1, με το Λαύριο να παραμένει τελευταίο χωρίς νίκη.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν πολύ ανταγωνιστική για τρεις περιόδους και έβαλε πολύ δύσκολα στην ΑΕΚ, ωστόσο κατέρρευσε από την κούραση στο τελευταίο δεκάλεπτο κι έχασε με ένα σκορ μη αντιπροσωπευτικό της εικόνας του αγώνα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Αλεξάντερ Μάντσεν, που είχε 15 πόντους σε 15 λεπτά. Εξαιρετικός ήταν στο πρώτο μέρος ο Κάμερον ΜακΓκριφ, ενώ ο Βασίλης Ξανθόπουλος μπορεί να μη σκόραρε, αλλά έδωσε 11 τελικές πάσες.

Για το Λαύριο, σε πολύ καλή μέρα ήταν ο Αρ Τζέι Κόουλ με 18 πόντους, ενώ πολύ θετικός ήταν και ο Αλέξανδρος Νικολαϊδης με 15.

Το ματς
Η ΑΕΚ ξεκίνησε με εξαιρετική άμυνα, περιόρισε την επίθεση του Λαυρίου στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε γρήγορα με 4-11. Παρόλα αυτά, η επίθεση της «Ένωσης» δε λειτουργούσε καλά και τα λάθη ήταν πολλά, με αποτέλεσμα το Λαύριο να ισοφαρίσει γρήγορα με τον Φλαγκς σε 14-14. Τελικά, η ΑΕΚ με ένα σερί 6-0 δια χειρός Μάντσεν έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 14-20.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με το Λαύριο να είναι και πάλι πολύ άστοχο, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να φύγει για πρώτη φορά σημαντικό προβάδισμα (16-29). Η ομάδα της Λαυρεωτικής αντέδρασε και μείωσε στους έξι (26-32) με τον Κόουλ να βρίσκει ρυθμό. Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να ανακτήσει τη διαφορά, και το ημίχρονο άφησε ανοιχτούς «λογαριασμούς» (33-39).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με την ΑΕΚ να ελέγχει το ματς αλλά το Λαύριο να «καραδοκεί» και να παραμένει κοντά στο σκορ παρά την τρομερή αστοχία του από μακριά. Η «ένωση» με κάρφωμα του Μίτσελ πήγε στο +8 (42-50), όμως το Λαύριο έτρεξε ένα γρήγορο 7-0 και μείωσε και πάλι σε 49-50., για να προσπεράσει με 52-51 μετά από τρίποντο του Νικολαΐδη. Το τρίτο μέρος ολοκληρώθηκε τελικά με «βραχεία κεφαλή» της ΑΕΚ (54-58).

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με σκοπό να δώσει τέλος στο ματς και πήγε γρήγορα στο +10 (57-67). Το Λαύριο κόλλησε τελείως επιθετικά, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να τρέξει ένα σερί 22-7 και να φτάσει μέχρι και το +19 (61-80). Ο Κένι Γουίλιαμς ήταν καθοριστικός στο σημείο αυτό, σκοράροντας συνεχόμενα «τετράποντα» και συμβάλλοντας ουσιαστικά στο να κλειδώσει η ΑΕΚ τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-39, 54-58, 67-84