ΠΑΟΚ: Πληγωμένος, ταλαιπωρημένος, ηττήθηκε στις λεπτομέρειες (80-76) από Κολοσσό

Όλα λογικά… Το μηδέν στην ενέργεια, το μηδέν στα ριμπάουντ, το μηδέν στην δημιουργία, το μηδέν στην πνευματική ετοιμότητα, το περιορισμένο ροτέισον (έλλειπε και ο Ράιλι)… Λογικό δεν είναι να μην έχεις πόιντ γκαρντ αρχές Νοεμβρίου και αυτός που καλείται να τον αντικαταστήσει να κάνει δύο επώδυνα λάθη με το ματες να καίει.

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε, ήταν ανταγωνιστικός απέναντι σε μια φρέσκια ομάδα που διάβαζε μια εβδομάδα αυτό το παιχνίδι και ουσιαστικά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 80-76. Με κυριότερη; Έπαιζε χωρίς άσο και όταν χρειάστηκε καθαρό μυαλό, ο Φράνκε τα έκανε μούσκεμα στο τέλος με δύο κακές αποφάσεις.

Εν τέλει ο ΠΑΟΚ πέρα από τα παραπάνω ηττήθηκε από μια ομάδα που τελείωσε με 6 ασίστ ένα 40λεπτο και απέτυχε να σταματήσει τον Σταρκς. Και επίσης… Ηττήθηκε  από μια ομάδα που εκτέλεσε 10 βολές στα τελευταία 51΄΄, σκοράροντας μόνο με αυτό το τρόπο. Ο ΠΑΟΚ; Μόλις τρεις και αυτές χαμένες… για το τελικό άθλιο 14/23. Και ηττήθηκε από μια ομάδα που κυριάρχησε στα ριμπάουντ (+13). Πάλι…

O Λυκογιάννης άρχισε με τον Τσιακμά (σφίξιμο στο δικέφαλο ο Ράιλι από Ισπανία χωρίς η ΚΑΕ να ενημερώσει σχετικά) κι έτσι ο νεαρός μαζί με τον Φράνκε ανέλαβαν Κατσίβελη, Σταρκς, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους σε πολλά άστοχα περιφερεικά σουτ (2/11 στο 7΄). Παράλληλα ο ΠΑΟΚ με τον Φράνκε να έχει τις αποφάσεις προηγήθηκε 4-12 (7΄) και θα μπορούσε να είχε μεγαλύτερη διαφορά αν ο Χρηστίδης δεν αστοχούσε σε σερί φλότερ.

Παράλληλα ο Έλληνας σέντερ δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει τον Μορέιρα και αυτό σε συνδυασμό με την έλλειψη ομαδικότητας στην επίθεση και τα λάθη (κακός ο Χαντς) βοήθησαν τον Κολοσσό να περάσει 17-16 (11΄). Κι όλα αυτά με τους Ροδίτες να έχουν… μηδέν ασίστ στο 1ο 10λεπτο.
Ο Ρένφρο ανέβηκε στις αρχές της 2ς περιόδου (τον μάτσαρε με επιτυχία ο Μορέιρα), αλλά πάντα τις λύσεις τις έδινε ο Φράνκε (15π στο 20΄, με κακές όμως αποφάσεις στις πάσες του). Από την άλλη η άμυνα του ΠΑΟΚ μείωσε την ένταση κι έτσι βρήκαν ευκαιρίες Κατσίβελης, Σταρκς (άποντος στο 1ο 10λεπτο) σε ένα ματς που πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 35-38 του ημιχρόνου. Σε αυτό το διάστημα ο κουρασμένος και πληγωμένος ΠΑΟΚ είχε 12/22 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 8/13 βολές (μόνμο πρόβλημα ερασιτεχνικού χαρακτήρα), -4 ριμπάουντ (23-19), +7 ασίστ (1-8) και -1 λάθος (5-4) κόντρα στα 12/32 σουτ του Κολοσσού (1/9τρ, 10/12β).

Το 35-41 (21.30) ήταν προσωρινό. Ο ΠΑΟΚ δεν είχε δημιουργία, δεν είχε ριμπάουντ, σκορ ακόμαμ και σε εύκολες καταστάσεις (16/46 σουτ στο 27΄), δεν ειχε ρυθμό και ταχύτητα και έτσι ο Κολοσσός χωρίς να κάνει κάτι εξαιρετικό προηγήθηκε 45-44 (25΄). Ο Χαντς ανέλαβε πρωτοβουλπιες, ο Σταρκς κτυπούσε πάνω στον Τσιακμά και το ντέρμπι καλά κρατούσε, με τους Ροδίτες να πληγώνονται από το… 1/12 τρίποντα στο 30΄.

Οι καλές άμυνες του ΠΑΟΚ που οδήγησαν τον Μορέιρα να αποβληθεί με δύο επιθετικά φάουλ και τα δύο τρίποντα Χαντς, Φράνκε έφεραν τον Δικέφαλο στο +6 (58-64 στο 33.30). Δεν έφτασε. Η άμυνα του Κολοσσού δυνάμωσε, πνευματικά ο ΠΑΟΚ άρχισε να ρετάρει, οι επιθέσεις ήταν κακές, προβλέψιμες, άστοχες και… 67-64 (36.30΄) με τον Σταρκς να κάνει πάρτι (23π). Παρόλα αυτά ο ταλαιπωρημένος ΠΑΟΚ ήταν εκεί (71-71 στο 38΄), έχασε δύο ευκαιρίες να προσπεράσει, ο Σταρκς στα 47΄΄ με βολές έκανες το 73-71, στα 33΄΄ ο Ρένφρο 0/2 (2η κακή έμπνευση του Φράνκε μετά από εκείνη στο 71-71) και ο Γιαννόπουλος με 4/4 βολές τελείωσε το ματς, αφού το τρίποντο του Χαντς (77-76 στα 2΄΄) δεν είχε άλλη εξέλιξη, μια και ακολούθησε αντιαθλητικό στον Όσμπορν.

Δεκάλεπτα: 17-17, 35-38, 53-54, 80-76

Κολοσσός (25/42δ, 2/16τρ, 24/29β, 43ρ, 6ασ, 15λ) : Χρυσικόπουλος, Σταρκς 29 (10/19σ, 7/9β), Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 8 (5ρ, 5λ), Μορέιρα 14 (7/10σ, 9ρ), Τιγκ 7, Στεφάνοβιτς 2, Γιαννόπουλος 7 (5/5β, 7ρ), Όσμπορν 3, Μπιλής, Μπαρτσέρο, Ιορδάνου
ΠΑΟΚ (19/38δ, 8/26τρ, 14/23β, 30ρ, 13ασ, 9κλ, 13λ): Φράνκε 18 (7/15σ, 7ρ, 3ασ), Τσιακμάς 5 (2/7σ), Χαντς 24 (8/14σ, 3ασ), Μαργαρίτης 3, Ρένφρο 9 (4/6σ, 5ρ), Σαλούστρος 3 (1/4σ, 7ρ), Σλαφτσάκης 3, Χρηστίδης 2, Καμπερίδης 4 91/6σ), Πόλεϊ 5