ΠΑΟΚ: Σε διαδικασία fly under με χαμένη αξιοπρέπεια, συντριβή στην Ρόδο 95-79

Μετά την ήττα της ΑΕΚ από τον Προμηθέα το κίνητρο ήταν και πάλι ισχυρό για τον ΠΑΟΚ. Μόνο που όλα πρέπει να είναι πρόθυμα. Και η σαρξ και το μυαλό (και τα 35 λεπτά του Φρίντρικσον…). Αυτό ίσχυσε στο 1ο ημίχρονο, όπου οι Θεσσαλονικείς επιβίωσαν με την επίθεση τους. Στο 2ο επανήλθε η ομάδα στις γνωστές εργαστηριακές ρυθμίσεις, ο Κολοσσός ούτως η άλλως είναι αεροδυναμικός στην έδρα του και δεν αρνήθηκε τα δώρα, επικρατώντας 95-79. Το κίνητρο του Δικεφάλου πήγε περίπατο στο 2ο ημίχρονο από την ατομικότητα, τη κακή νοοτροπία και τις μόνιμες ανορθογραφίες και ουσιαστικά ο ΠΑΟΚ στην Ρόδο υπέγραψε την παρουσία του στα πλέι άουτ.

Ο Δικέφαλος έκανε εξαιρετικό 1ο ημίχρονο επιθετικά, ειδικά στο 2ο 20λεπτο. Άρχισε πολύ άσχημα (αρνητικοί Μαργαρίτης, Τάουνς), ο Νεραντζάκης άλλαξε στο 5λεπτο τα 4/5 της 5άδας του και παρά τα 5 λάθη στην 1η περίοδο (με τις κακές επιλογές του Καμαριανού πέρασε 10-13 με σερί 2-10) και το -8 (27-19) στο 12.30, η βελτίωση ήρθε άμεσα. Ταχύτητα, τρανζίσιον, καλές επιλογές, πολύ παιχνίδι μέσα στην ρακέτα (12/17 δίποντα στο 2ο 10λεπτο) και 43-47 στο 19.30.

Ωστόσο το αμυντικό πρόβλημα παρέμενε με τον Δικέφαλο να μην μπορεί να ελέγξει στην 2η περίοδο τον Γκάουντλοκ που ήρθε από το πάγκο και πέτυχε 10 πόντους. Παράλληλα προβλήματα δημιούργησε και ο Μπράικοβιτς (8π), παίρνοντας τη σκυτάλη από τον Πόλει (7π στο 10λεπτο).

Πάντως οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ριμπάουντ (13-21), έπαιξαν πιο ομαδικά (5-8 ασίστ) και με κάποιες αμυντικές εξάρσεις υποχρέωσαν σε λάθη τον Κολοσσό (7-8), που στηρίχθηκε αρκετά και στο τρίποντο (5/12 στο 20λεπτο).

Όπως όμως συμβαίνει κάθε φορά στην 3η περίοδο… κατηφόρα. Χάθηκε το μυαλό, η ομαδικότητα, κάθε ένας έπαιζε για τα στατιστικά του, τα λάθη κάθε λογής ήταν σε ημερήσια διάταξη, φυσικά ανάλογα η κατάσταση έγινε χειρότερη και στα μετόπισθεν και ο Κολοσσός χωρίς να δυσκολευτεί και κάνοντας τα βασικά πέρασε 61-49 (24΄) με τον Πόλει να κάνει δουλειά προπόνησης (τρία λέι απ από επιθετικά ριμπάουντ, με Μαργαρίτη προσωπικό αντίπαλο…).

Μάλιστα ο Κολοσσός συμπλήρωσε σερί 22-2 και προηγήθηκε στο 26΄67-49 με τον Δικέφαλο σε εικόνα διάλυσης και αποσύνθεσης (82-62 στο 32΄). Εκεί τελείωσαν όλα και επιστροφή για αυτό το τραγικό σύνολο δεν υπήρξε, χάν0ντας βέβαια και το γκολ άβερετζ. Προφανώς πλέι άουτ από την 8η θέση… Κάποιος, κάποια συγγνώμη για αυτό το χάλι;

Aπλά ένας λανθάνων εγωισμός έφερε το 85-75 στο 35΄, αλλά μέχρι εκεί, αφού ο Μαργαρίτης που συνέχισε να παίζει σε εκείνο το σημείο (!) έχασε δύο ευκαιρίες, άλλη μια ο Φρίντρικσον και τέλος… με ένα τρίποντο του Γκάουντλοκ (91-75 στο 36.30). Και η ομάδα τελείωσε το ματς με 5 παίκτες κάτω των δύο μέτρων…

*Στα τελευταία 20΄΄ συνοψίστηκε όλη η σεζόν. Επιστροφή Μαργαρίτη στα τελευταία 18΄΄, ο Μίχαλακ πάει μόνος σε καταστροφικό λέι απ και ο Ουίλιαμς πετά την μπάλα στην… Κω.

*Όπως και να έχει η προπονητική στήριξη στον χεντ κόουτς του ΠΑΟΚ θεωρείται αδύναμη ακόμα και για την Α2…

Δεκάλεπτα: 20-19, 45-47, 79-62, 95-79

Κολοσσός (26/44δ, 8/22τρ, 19/25β, 37ρ, 12ασ, 13λ): Ουτόμι 13 (3/3δ, 2/6τρ, 3ρ), Κολοβέρος 8 (3ασ), Πετρόπουλος, Μπράικοβιτς 16 (6/8δ, 6ρ), Πόλει 15 (7/10σ, 12ρ, 2τ), Μπιλής 3, Περάντες 13 (5/14σ, 4ρ, 3ασ), Καμαριανός, Γκάουντλοκ 24 (4/6δ, 3/5τρ, 7/8β, 3ρ, 4ασ), Σίτου 3

ΠΑΟΚ (26/49δ, 5/18τρ, 12/20β, 40ρ, 12ασ, 17λ): Φρίντρικσον 20 (8/18σ, 3ρ, 5ασ, 5λ), Τσαϊρέλης 3, Τάουνς 8 (4/6σ, 4ρ, 4ασ, 2κλ, 3λ), Τσιακμάς, Ουίλιαμς 11 (4/8σ, 8ρ, 2τ, 3λ), Άλσον 6, Μίχαλακ 7 (2/6σ), Σχίζας 2 (8ρ), Μακνίς 11 (5/8σ, 7ρ), Μαργαρίτης 11 (4/8σ)